Pracovná schôdzka v Piešťanoch nie je určená na doriešenie problémov majetkového či finančného charakteru, ktoré pretrvávajú medzi našimi štátmi. Boli by sme radi, keby sa podarilo obnoviť činnosť Komisie pre delenie federálneho majetku a preniesť celú problematiku znovu na túto úroveň. Predovšetkým by sme sa však radi dohodli na tom, že tieto problémy nebudú ďalej zaťažovať česko-slovenské vzťahy, ich riešenie sa bude uberať po samostatnej koľaji a že zároveň toto riešenie nebude spojené s kladením požiadaviek a podmienok, ktorú sú pre jednu či druhú stranu neprijateľné...
Varianty dokončenia delenia federálneho majetku, známe ako "nula" či "supernula", nie sú v tomto momente aktuálne. Nejde o to, čo si o tom myslia vlády oboch krajín. Ide o záležitosť dvoch suverénnych štátov - Česka a Slovenska. Ak v tejto chvíli nenájdeme kompletné riešenie prijateľné pre obe strany, skúsme vyriešiť aspoň tú časť, na ktorej sme schopní sa dohodnúť. Zvyšok odložme a nelámme ho cez koleno. Ja osobne verím, že v budúcnosti česká a slovenská reprezentácia celú vec dokončia. V každom prípade však nedovoľme, aby táto problematika negatívne ovplyvňovala aktuálne vzájomné vzťahy.
VÁCLAV KLAUS pre Národnú obrodu 9. 10. 1997
Ešte stále čaká ospravedlnenie?
Česko-slovenské rozhovory na najvyššej úrovni by sa mali týkať predovšetkým viacerých ton slovenského zlata, uloženého v trezoroch Českej národnej banky, ktorá ho nechce vrátiť dovtedy, kým Bratislava neuzná a nevyrovná svoj približne 21-miliardový dlh Prahe. Klaus a Mečiar sa mali stretnúť už začiatkom tohto roku, ale slovenský premiér, ktorého politika sa stala terčom ostrej kritiky zo strany českej tlače i viacerých ministrov Klausovej vlády, do Prahy nakoniec neodcestoval. AFP pripomína, že Vladimír Mečiar ešte stále očakáva od českého prezidenta Václava Havla verejné ospravedlnenie za to, že ho v apríli tohto roku v rámci rozhovoru poskytnutého parížskemu denníku Figaro označil za paranoika.
Presse, Viedeň 2. 10. 1997
Nemožno čakať zlom
Od tejto schôdzky nemožno očakávať nejaký zásadný zlom vo vývoji vzájomných vzťahov. Predsedovia sa nedohodnú na "nulovom variante" vyrovnania vzájomných pohľadávok z delenia bývalého federálneho majetku. Podľa českého úradníka, ktorý má na starosti vzťahy so Slovenskom, prijatie "nulového variantu" je v súčasnosti nemožné i z psychologických dôvodov. "Spôsob a metódy, akými komunikácia zo slovenskej strany prebieha, to vylučuje. Je to zablokované," vyhlásil. Vzhľadom na vývoj na Slovensku nie je možné podľa zasvätených zdrojov očakávať príliš silné vyjadrenie podpory pre vstup Bratislavy do EÚ a NATO, a to napriek tomu, že to Mečiar od Klausa očakáva. Jeden zo zasvätených českých diplomatov tvrdí, že "máme životný záujem na vstupe Slovenska do týchto štruktúr, ale nikto nevie, ako sa teraz k Bratislave postaviť. Nemáme žiadnu slovenskú politiku".
Mladá fronta DNES 6. 10. 1997
Chce rokovať o majetku
Cieľom slovenskej strany na rokovaní je o.i. urýchlené uzatvorenie niektorých majetkových otázok, Právu to uviedla hovorkyňa V. Mečiara M. Pospíšilová. Podľa M. Pospíšilovej sa rokovanie obidvoch premiérov uskutoční po vzájomnej dohode, a to bez predbežných podmienok. Odmietla upresniť, či sa bude tiež rokovať o otázke slovenského zlata alebo o iných požiadavkách.
Právo 6. 10. 1997