# Na konci leta dozrievajú plody nerozvážnosti a chvíľkovej rozkoše, čo sa prejavuje aj prudším nárastom výskytu pohlavných onemocnení. Z nich najmä ochorenie AIDS, ktoré je dodnes považované za rozsudok smrti - iba s odsunutím vykonania ortieľa o pár strastiplných rokov života. Koľkým ľuďom na východnom Slovensku hrozí?
"V Košickom a Prešovskom kraji, vrátane dvoch okresov Banskobystrického kraja, máme spolu 9 pacientov. Z nich nám jeden už umrel, dvaja sú v štádiu rozvinutého ochorenia infekciou vírusu HIV, ktoré nazývame AIDS - čiže syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Zvyšní šiesti pacienti sú buď v klinicky dobrom stave, alebo o nich nemáme dostatočné vedomosti, lebo sú medzi nimi i takí, ktorí už viac než rok našu kliniku nenavštívili."
# Je známe, že mnoho ľudí, ktorí mohli prísť do styku s nositeľom infekcie, sa z ostychu či z iných dôvodov nedá otestovať, čo vedie k tomu, že počet pozitívnych na HIV môže byť omnoho vyšší. Nemyslíte, že je to tak aj u nás?
"Koeficient tohto počtu nie je presne vyrátateľný a v rôznych krajinách je rôzny. Vyšší je tam, kde je viac intravenóznych narkomanov. Na Slovensku je ich veľa, viem o dvoch spomedzi nich, ktorí sú HIV pozitívni. Je celkom reálne, že ich bude viac. Druhý spôsob, ktorý je na Slovensku najviac ohrozujúci, je heterosexuálny prenos pri pohlavnom styku muža a ženy, v tom zvlášť riziková je prostitúcia. O mnohých našich občanoch nositeľoch HIV sa ani nemusíme dozvedieť, pretože pracujú v zahraničí, tam sa aj liečia a u nás sa nedajú otestovať. To bol aj prípad nášho prvého pacienta, ktorý sa vrátil do vlasti v poslednom štádiu ochorenia prakticky len umrieť...Teda máme síce menej reálny obraz o počte nositeľov HIV ako na Západe, ale máme ich aj omnoho menej. Na území USA a Kanady je ich 750 tisíc až milión, na celom svete viac než 30 miliónov."
# Ako sme na tom v porovnaní s okolitými krajinami?
"Lepšie. V Poľsku a Maďarsku je až 50 % intravenóznych narkomanov nositeľmi HIV, v Českej republike okolo 300 osôb. Najalarmujúcejším signálom o tom, ako rýchlo sa môže nákaza šíriť, je Ukrajina, kde za necelý rok pribudlo vyše 10 tisíc nositeľov HIV. V menej rozvinutých krajinách, kde nemajú dosť prostriedkov alebo vôle na protiopatrenia, sa pliaga šíri ešte rýchlejšie. V Thajsku bolo v roku 1985 približne toľko nakazených ako vo vtedajšom Československu, dnes je ich vyše 600 000."
# Koľko prípadov pribudlo u nás v poslednom čase?
"Za posledný rok len dva. Muž a žena sa nakazili po heterosexuálnom styku. Máme teda zvláštnu klientelu, lebo v nej nie sú ani narkomani, ani homosexuáli."
# Vyskytli sa nové spôsoby nákazy?
"Nie. Len klasickým spôsobom. Po tisíci raz by som chcel upozorniť, že sa pri každom styku s neznámym partnerom treba chrániť prezervatívom. Nebezpečie číha pri intravenóznych praktikách narkomanov. Novým nebezpečím je nakazenie pri rôznych neodborných kozmetických zásahoch, napríklad pri čoraz módnejšom tetovaní. V USA evidovali nakazenie pri poskytovaní prvej pomoci. Motoristi rovnako ako zdravotníci by mali nosiť rukavice, ktoré ochránia aj pred hepatítidou typu B a ďalšími nepríjemnými ochoreniami."
# Z času na čas sa objavia informácie o zázračných liekoch, ktoré dokážu rozvoju syndrómu HIV zabrániť, prípadne ho anulovať. Možno im veriť?
"Napriek reálnej a trvalej hrozbe sa už v USA prestávajú mladí narkomani báť. Liečba, ktorá bola k dispozícii pred desiatimi rokmi, sa dnes už nedá porovnať. V období ranej infekcie pri včasnom otestovaní ešte bez klinických príznakov je liečba za pomoci rôznych prípravkov neobyčajne účinná, pravda, nesmierne drahá. Svedčí o tom príklad niekoľkých známych a bohatých nemocných, ktorí si ju mohli dovoliť. Pri trojkombinácii preparátov, ktoré určí odborník, možno už znížiť hladinu víru HIV v krvi natoľko, že postihnutý prežije ešte dlhé roky. Liečba trvá 6 -12 mesiacov. Vďaka pochopeniu zdravotných poisťovní a sponzorstvu istej farmaceutickej firmy sme ju mohli aplikovať aj my, a je veľmi úspešná. Náklady na jedného pacienta v rozvinutom štádiu AIDS sa blížia k miliónu korún. Ak by sme mali toľko postihnutých ako v okolitých krajinách, a podľa platného zákona by sme ich mali týmto spôsobom liečiť, naše zdravotníctvo, ktoré sa pohybuje na okraji ekonomickej priepasti, by sa zrútilo. Preto nemôžem neopakovať - najlepšou prevenciou je celibát. Ak ten nie, tak stály vzťah so spoľahlivým partnerom. Ak ani to nie, potom spoľahlivá ochrana. Na predposlednom mieste okamžitý test, ktorý zachráni život, ale za cenu sumy, ktorá poriadne pustí žilou nášho zbedačeného zdravotníctva."