V pripravovanej novele zákona o zriadení Armády SR sa vláda usiluje presadiť, aby náčelníkom generálneho štábu nebol profesionálny vojak, ale štátny tajomník ministerstva obrany. Mohli by ste vysvetliť, prečo by na čele tohto orgánu mal stáť vojak z povolania?
"Vládny návrh novely zákona NR SR č. 3 o zriadení armády sleduje podľa môjho názoru jediný cieľ - obmedziť právomoc prezidenta republiky ako hlavného veliteľa ozbrojených síl. Podriadenosťou generálneho štábu štátnemu tajomníkovi, ktorého vymenúva vláda, by získala nad generálnym štábom kontrolu. Podobným spôsobom si vládne strany v parlamente odhlasovali aj rozhodujúci vplyv na Slovenskú informačnú službu a neskôr na Policajný zbor. Túto ich iniciatívu považujem za viac ako priehľadnú. Uzatvoril by sa tak trojuholník politického vplyvu na ozbrojené zložky štátu. Argument, aby Generálny štáb ASR vystupoval ako orgán štátnej správy, je nepresvedčivý. Voči orgánom štátnej správy totiž pôsobí len asi z 20 percent, ostatné jeho aktivity sú zamerané priamo dovnútra armády. Problém komunikácie s orgánmi štátnej správy je potrebné riešiť iným spôsobom. Náčelníkom generálneho štábu musí zostať vojak - profesionál v hodnosti generála, ktorého menuje prezident republiky. Tým je zabezpečená odbornosť riadenia a nadstraníckosť GŠ ASR. Považoval by som za nezmysel, ak by ho mala riadiť civilná osoba. Vidím v tom úmysel vlády získať neobmedzenú moc."
Aký je váš názor na brannú povinnosť žien v určitých prípadoch, ktorú navrhuje vláda v brannom zákone?
"Mám poznatky o negatívnych ohlasoch na tento vládny návrh - nenašiel by podporu vo verejnosti. Túto otázku by bolo vhodnejšie riešiť na princípe dobrovoľnosti."
Autor: irk