ný na mnohých významných čečenských veliteľov. Podobné akcie majú vraj vyvolať chaos v republike a postaviť proti sebe jednotlivé ozbrojené skupiny. Bombu určenú Radujevovi niekto umiestnil na podvozok jeho auta. "Väčšinou často mením auto, pretože viem, že najväčšie nebezpečenstvo mi hrozí práve v aute. Tentoraz som sa ponáhľal. Takmer sa mi to nevyplatilo," povedal v rozhovore pre SME niekoľko hodín po výbuchu Radujev.
# Kto sa podľa vás usiluje o váš život?
"Všetko organizujú ruské tajné služby. Samozrejme, že používajú Čečenov - vlastizradcov, ale iniciatíva a peniaze, ktoré sú za moju likvidáciu ochotní platiť, prichádzajú z Kremľa. Prisahám, že tentoraz sa tvrdo pomstím, celé Rusko bude ľutovať."
# Domnievate sa, že vaše veľmi svojrázne tvrdé metódy boja za nezávislosť Čečenska podporujú čečenskí občania?
"Väčšina Čečenov mi dnes už dáva za pravdu. Vojna sa neskončila, len pokračuje inými metódami. Sme odhodlaní si za každú cenu obhájiť svoju nezávislosť. Aj keby nažive nemal zostať ani jeden Čečen."
# Štyrikrát bol na vás spáchaný atentát, unikli ste smrti len zázrakom. Nepodozrievajú vás, že sa snažíte na seba tzv. reklamnými výbuchmi len upozorniť?
"To, že som nažive, je Alahova zásluha. On si ešte neželá, aby som odišiel z tohto sveta. Ruské tajné služby sú tretie najlepšie na svete po amerických a izraelských. Musím priznať, že Rusko je veľmoc a bojovať proti nemu môže len ten, na ktorého strane je vôľa Božia. Ani taký protivník nás však nezastaví na ceste k slobode. A aj keď sa o mne hovoria najrôznejšie veci, nikto, aspoň tu v Čečensku neverí, že by som pre vlastnú popularitu obetoval svojho človeka. Pri výbuchu zahynul môj priateľ a spolubojovník. Za to mi ešte Moskva zaplatí."
Dvanásť hodín po tom, ako bol na neho spáchaný v poradí už štvrtý atentát, sa snažil generál na privítanie pozdvihnúť zaťatú päsť a slabým hlasom zvolal: "Alah Akbar". Lial sa z neho pot, ale spoznal nás. "Čechom som vždy veril," povedal. "Keď pôjdeme na Európu, u vás sa budeme správať čo najslušnejšie". Zostalo nám len sa za takú zhovievavosť poďakovať.
Autor: GROZNYJ, PRE SME - agentúra EPICENTRUM