LONDÝN (SITA, REUTER) - Východoeurópske devízové trhy začínajú nachádzať podporu v obnovujúcom sa dopyte. Podľa analytikov sú politicky aj geograficky chránené pred menovými krízami v mnohých regiónoch sveta. Ani menová kríza v juhovýchodnej Ázii nemala na východoeurópske trhy žiadny vplyv.
Východoeurópske meny v poslednej dobe opäť posilnili. Napriek obavám z vývoja rozpočtov a platobných bilancií vo väčšine krajín regiónu je zahraničný dopyt motivovaný relatívne vysokými úrokovými výnosmi. Napriek intervenciám poľskej centrálnej banky zaznamenal včera zloty rast práve vďaka záujmu zahraničných investorov.
Výnosy z pokladničných poukážok v Poľsku a ČR predstavujú viac ako 10 %. Západní investori sú veľmi povzbudení ekonomickými výsledkami a veľkou pravdepodobnosťou ďalšieho sprístupňovania monetárnej politiky. Národná banka Poľska vstúpila v minulom týždni na trh s cieľom predaja zlotých. Snažila sa zabrániť rastu poľskej meny o viac ako 1 % nad strednú úroveň, vykalkulovanú na základe koša mien.
Česká koruna posilnila v utorok minulý týždeň z počiatočných 18,60 na 18,556 CZK/1 DEM v stredu svoj rast a pokračovala až po úroveň 18,494, na ktorej v tento deň zatvárala. Svetová banka emitovala v utorok jednoročné Eurobondy v hodnote 2 mld Kč, čo výrazne podporilo dopyt po korune, za ktorú si investori kúpia Eurobondy. Devízový trh zatiaľ ignoroval ťažkosti vlády pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok.
Maďarsko si v regióne počína najúspešnejšie. Trendy inflácie a ekonomického rastu sú pozitívne, pričom nie sú žiadne náznaky nerovnováhy v oblasti zahraničného obchodu, ktoré by mohli podlomiť maďarskú menu. Zníženie kľúčových krátkodobých maďarských úrokových sadzieb o štvrť bodu nemalo na forint takmer žiadny vplyv. Napriek tomu cítiť náznaky opatrnosti.
Niektorí analytici však varujú, že obavy z deficitov na bežných účtoch krajín pretrvávajú a prítok zahraničného kapitálu nebude vždy tak bohatý. Obavy vo východnej Európe spôsobuje aj pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb v USA, Nemecku a Japonsku. V súčasnosti majú východoeurópske centrálne banky najlepšiu príležitosť využiť prílev kapitálu a vybudovať si značné devízové rezervy na prekonanie potenciálnych zložitejších období v budúcnosti.