HONGKONG (SITA, REUTER) - Výročné desaťdňové stretnutie Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa nedávno skončilo v Hongkongu. Zúčastnení predpovedali rovnomerný globálny 4,5-percentný nárast svetového hospodárstva. Predstavitelia MMF uistili, že finančná podpora určená problémovému Thajsku, by mala čoskoro priniesť pozitívne výsledky.
KORUPCIA
Ministri financií zúčastnených krajín sa dohodli, že sa budú snažiť potlačiť korupciu a zároveň pomôcť chudobnejším krajinám, aby nepodľahli svoje vysokej zadlženosti. Hovorca MMF oznámil pozastavenie 120 miliónového úveru, poskytnutému Kambodži. Dôvodom boli predovšetkým "problémy spravovania fondu, zahŕňajúce korupciu".
DôSLEDKY THAJSKEJ KRÍZY
Nedávny zmätok na juhovýchodných finančných trhoch pramenil zo slabých finančných systémov, ktoré si vyžadujú "konkrétne a detailné zavedenie spoločnej stratégie", hovorí sa v komuniké desiatich prosperujúcich krajín.
Skupina siedmich národov (G7) uviedla, že bola potešená medzinárodnou odpoveďou na Súčastné thajské menové problémy. Členské krajiny však očakávajú, že Bangkok "promptne zavedie" podporný program MMF. Pomoc by sa mala zameriavať na efektívne trhy a dobrú správu finačných inštitúcií. Štáty G7 uviedli, že k zabráneniu ďalších finančných problémov a menovému zmätku je nevyhnutná väčšia priehľadnosť v rozvojových krajinách.
JAPONSKO
Americkí predstavitelia uviedli, že zvýšený tlak na Japonsko, by mal zmierniť narastajúci prebytok a urýchli domáci dopyt, ktorý by podnietil nárast kurzov a zabránil kolísaniu na svetových valutových trhoch.
MAHATHIR/SOROS
Podľa malajzského premiéra Mahathira Mohamada bolo valutové obchodovanie nemorálne. Ako ďalej citovali miestne noviny Sunday Morning Post, premiér uviedol, že je za úplný zákaz špekulatívneho obchodovania s valutami. Finančník George Soros označil Mahathirov návrh za recept na katastrofu. "Dr. Mahathir je hrozbou pre túto krajinu," dodal G. Soros.
MENY
Ako uviedla skupina G7 vo svojom stanovisku k menám: " Dohodli sme sa, že valuty by mali odrážať ekonomické zásady, kým nadmerná nestabilita a výrazné deviácie hospodárskych princípov neboli žiadané. Je nevyhnutné vyhýbať sa nadmernému znižovaniu cien, čo by mohlo viesť k opätovnej enormnej nerovnováhe."
ÁZIJSKÝ FOND
Predstavitelia uviedli, že návrh na založenie daného fondu, podporujúci problematické ázijské krajiny, by mohol ešte vždy fungovať i napriek silnej opozícii západných krajín a opatrnému prijatiu Medzinárodného menového fondu. Kým predtým úspech daného návrhu od výročného stretnutia Svetovej banky a IMF, teraz bude dôležité to, ako Ázia prijme výhrady a spojí použitie fondu s hospodárskym programom IMF. Hodnota fondu sa pohybuje od 60 do 100 miliárd USD, IMF a menoví úradníci však zatiaľ nepotvrdili skutočný objem.
EURÓPA
Podľa predsedu MMF, Michela Camdessusa, Európska menová únia je uskutočniteľná, Európa by sa však mala momentálne zamerať na zníženie nezamestnanosti a benefičné systémy zabezpečujúce sociálnu istotu. Reforma pracovného trhu a väčšia "flexibilita", spolu s americkými, britskými a dánskymi spojeniami, sú hlavnými bodmi európskeho menového projektu kontinentálnych európskych krajín, ktorý by mal byť čo najskôr uskutočnený, povedal Camdessus.