klesol pod 50 %. Slovnaft má vlastné čerpadlá a vlastní majoritný podiel v Benzinole, a.s. V súčasnosti klesol podiel čerpadiel ovládaných Slovnaftom na 63 %, je to zapríčinené výstavbou nových čerpadiel inými spoločnosťami, povedal Hatina. Hatina verí, že na dosiahnutie polovičného podielu na počte čerpadiel nebude musieť Slovnaft predať ani jedno čerpadlo. Mesačne sa totiž na Slovensku otvoria najmenej dve nové čerpadlá. Na Slovensku je teraz celkom 493 benzínových čerpadiel.
Pred časom sa Slavomír Hatina vyjadril k stratégii Slovnaftu. Konštatoval, že pre uplatnenie produkcie Slovnaftu je potrebný prístup na trhy EÚ. Je nezmysel, aby sa Slovensko orientovalo na trhy, ktoré sa iba rozvíjajú a nemajú finančné možnosti pre absorbovanie ponúkanej produkcie, povedal Hatina.
Na Morave vlastní Slovnaft 27 čerpadiel. V ČR má Slovnaft založené dve spoločnosti, Slovnaft Moravia, s.r.o, ktorá je veľkodistribútorom palív zo Slovnaftu a Slovnaft CS, a.s., je to spoločný podnik s českou firmou Benol, ktorá vlastní niekoľko benzínových čerpadiel. Do konca tohto roka Slovnaft CS dokončí na Morave stavbu dvoch čerpadiel. Slovnaft chce získať na českom trhu až 30-percentný podiel na predaji palív.
Na českom trhu benzínu benzínové čerpadlá si konkurujú aj cenou benzínu, rozpätie cien jedného druhu benzínu na rôznych čerpadlách prevyšuje tri koruny. V ČR sa od začiatku tohto roka neuplatňuje cenová regulácia cien benzínu a nafty. Predstaviteľ Slovnaftu CS povedal, že očakáva pokyn z Bratislavy na zníženie cien benzínu, lebo v súčasnosti najväčšie čerpadlárske spoločnosti cenu benzínu v ČR znižujú.