o týždňa. Zatiaľ čo presuny Chemolaku a Plastiky sa udiali zatiaľ iba v rámci harvardskej skupiny, odišlo z portfólia VÚB Invest neznámemu novému majiteľovi 4,24% Slovenskej poisťovne.
Informácia o čistej reálnej hodnote akcií IF PSIPS na úrovni 290 Sk na akciu a v neposlednom rade potvrdenie plánu likvidácie tohto fondu vzbudili opätovný záujem investorov. Takmer 35-precentný nárast ceny v priebehu týždňa vyvrcholil previsom dopytu na RMS a je pravdepodobné, že v budúcom týždni bude pokračovať rast nad súčasných 103 Sk.
Opačný vývoj u ceny bývalého IF VÚB kupón, ktorý po týždennej strate o 20% končil na novom dne pod 150 Sk, nie je prekvapením. Rozbitie Invest Group, a.s., na dve spoločnosti znamená pre minoritných akcionárov to, že sa stanú spoluvlastníkmi v spoločnosti Istrofin, a.s., v ktorej sú spoločníkmi Creditanstalt, Bankverein, Rakúska kontrolná banka, ARDS a Chase Manhattan Nominees a ďalších asi 161 tis. drobných akcionárov. Ani jeden zo súčasných akcionárov nebude pravdepodobne vlastniť viac ako 10% v Istrofine. Ďalší osud tohto azda už definitívneho následníka bývalého IF VÚB kupón je zatiaľ možné iba hádať.
Drôtovňa Hlohovec dosiahla za prvý polrok hrubý zisk 34 mil. Sk. Podľa slov predstaviteľov podniku sa na jeho hospodárení negatívne prejavia prijaté vládne opatrenia. Týždenný nárast o takmer 20% znamenal návrat ceny Drôtovne nad 500 Sk a ostáva už iba dodať, že konečne.
Podľa zverejnenej správy Cestné stavby Košice predpokladajú dosiahnuť za deväť mesiacov tohto roka zisk 54 mil. Sk. V rovnakom období minulého roka predstavoval zisk 35,381 mil. Sk. Vývoju ich ceny na trhu nechýbajú dramatické prvky. Po stagnáciu v prvom polroku tohto roku narástla ich cena od júna do augusta z 210 na 460 Sk., nasledujúci septembrový pokles znamenal opätovný prepad na 280 Sk. Posledné dva týždne cena Cestných stavieb opäť rovnomerne prudko rastie a po týždennom zisku o 31% končí zatiaľ na 400 Sk. Aj v priebehu tohto týždňa zaznamenalo niekoľko nie bezvýznamných emisií historické dno. Akcie Harvardského dividendového fondu sa obchodovali v priebehu týždňa aj za 102 Sk, piatkových 113 Sk znamená napriek miernemu posilneniu týždennú stratu o 9%. Akcie IRB stratili za týždeň 5% a ich pokles sa zastavil tesne nad 600 Sk.
Prudký prepad Chemolaku v piatok znamená týždennú stratu o 7% a cena jeho akcií klesla pod 800 Sk po prvýkrát tomto roku. Chemolak dosiahol v prvom polroku tohto roku hrubý zisk 67 mil. Sk, čo je iba o 10 mil. Sk menej ako minuloročný hrubý zisk. V priebehu týždňa boli s akciami Chemolaku zrealizované priame obchody v objeme takmer 110 mil. Sk pri priemernej cene 2080 Sk na akciu, čiže za takmer trojnásobok ceny na anonymnom trhu.
Omnoho menej prekvapivý je 11- -percentný týždenný pokles stratovej Ozety, znamenajúci prepad pod hranicu 200 Sk.
Veľmi dobré dni majú za sebou akcie Nafty Gbely. Pri pravidelnom obchodovaní aj na trhu RMS vzrástla ich cena o 23%. Zdá sa, že nie je úplne vylúčený pokračujúci nárast nad 1500 Sk, ktorý by bol veľmi príjemným prekvapením.
Ani tento týždeň sme neboli ušetrení prapodivných obchodov s akciami Považských strojární. Zatiaľ čo na RMS bolo v piatok zobchodovaných 708 kusov pri priemernej cene 180 Sk, na BCPB bol v piatok zrealizovaný jedentisíc-kusový blokový obchod za 209 Sk. Skutočné prerušenie dlhodobého postupného oslabovania akcií POS to však asi neznamená.
Autor: Juraj Kováčik Autor je analytikom spoločnosti P67 value