BRATISLAVA (SITA) - Na vnútornú ekonomickú nerovnováhu, ktorú štátny rozpočet (ŠR) reprezentuje, poukázal v rozprave k Správe o plnení ŠR SR za 1. polrok 1997 nezávislý poslanec Rudolf Filkus. Zdôraznil, že sa neplnia príjmy ŠR predovšetkým z daní z príjmu právnických osôb. Na výpadku dane z príjmu právnických osôb participuje podľa neho bankový sektor 6 mld Sk. Preto považuje za potrebné neustále monitorovanie a analýzu podielu jednotlivých subjektov - právnických osôb na výpadku dane z príjmu právnických osôb.
Ďalší problém vidí R. Filkus vo vytláčaní podnikových aktivít vládnymi. Čistý úver vláde sa za 1. polrok zvýšil o 9,7%, zatiaľ čo úver pre podniky a obyvateľstvo o 1,2 %. Spolu so znižujúcim sa množstvom peňazí v obehu to podľa R. Filkusa spôsobuje nedostatok finančných prostriedkov pre drobných a stredných podnikateľov na oživenie ich činnosti.
Podľa Jozefa Košnára (SDĽ) nie sú štátne financie "zdravé" a "choroba sa mení na chronickú". Zvyšujúca sa celková zadlženosť pohlcuje veľkú časť výdavkov štátneho rozpočtu. Podľa J. Košnára vláda v budúcom roku plánuje postaviť svoju politiku na reštrikcii zdrojov na sociálne a mzdové účely a predovšetkým na usmerňovaní dopytovej sily obyvateľstva. Toto sa deje v čase, keď podiel spotreby na HDP je v SR najnižší z okolitých transformujúcich sa krajín. Preto navrhuje, aby vláda na novembrovej schôdzi predložila aktuálnu správu slovenskej ekonomiky a podrobnú informáciu o zámeroch rozpočtovej politiky na rok 1998.
Viliam Sopko (SDĽ) poukázal na nedostatok financií pre autobusovú dopravu a na kritický stav Železníc SR (ŽSR). Za stav finančnej a úverovej situácie ŽSR zodpovedá podľa neho aj Ministerstvo financií SR (MF SR) a vláda SR.
Ľudovít Černák (DÚ) zdôraznil, že prostredníctvom "šedej ekonomiky" unikajú finančné prostriedky vo výške minimálne 30 % z HDP.
Podpredseda vlády a minister financií Sergej Kozlík odôvodnil neplnenie dane z príjmu právnických osôb zákonne daným spôsobom určovania výšky preddavkov dane podľa dosiahnutého zisku daňovníka v predchádzajúcom zdaňovacom období, pričom hospodárenie podnikateľskej sféry malo v roku 1996 zhoršujúcu sa tendenciu. S. Kozlík vidí príčinu aj v ozdravovaní portfólia bánk prostredníctvom tvorby rezerv a opravných položiek.
V prvom polroku 1997 predstavovali príjmy štátneho rozpočtu (ŠR) SR 78,499 mld Sk, čo je 45,9 % z ročného rozpočtu. Celkové výdavky dosiahli hodnotu 91,708 mld Sk, čo predstavuje 44,1% celoročnej úrovne. Rozpočtové hospodárenie SR k 30. júnu 1997 skončilo účtovným schodkom vo výške 13,209 mld Sk, pričom fiškálny schodok predstavoval 5,456 mld Sk.
Za 1. polrok sa daňové príjmy splnili v objeme 64,615 mld Sk, čo je 41,8% ročného rozpočtu. Najvyššie plnenie vo vzťahu k ročnému rozpočtu dosiahla daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (76,2). Najnižšie plnenie bolo dosiahnuté pri dani z príjmov právnických osôb (23,7%) a v spotrebných daniach (40,6 %). V porovnaní s časovým predpokladom zaostali daňové príjmy za 1. polrok o 12,687 mld Sk, v medziročnom porovnaní o 3,017 mld Sk.
Príjmy ŠR z dane z príjmov fyzických osôb dosiahli 12,522 mld Sk, čo je 55,9 % z celkového rozpočtu. Skutočné plnenie dane z príjmov právnických osôb dosiahlo objem 9,611 mld Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to menej o 8, 915 mld Sk.