O priškripnutie jej zobáka sa postarala pekinskými vrchnosťami dosadená Dočasná zákonodarná rada mesta. Schválila síce nie jednomyseľne, ako to odteraz má byť, pravidlá na "zvolenie" už celkom poslušného hongkonského "zastupiteľstva". Poslancov dovtedy najväčšej strany vyhodili noví čínski vládcovia v "parlamentnej noci" hneď po prevzatí moci od britskej koloniálnej správy. Nahradili ich zväčša osobami, ktoré prehrali v posledných slobodných voľbách. Teraz sa rozhodlo, že na budúce leto smie k urnám namiesto dvoch miliónov iba dvestotisíc Hongkončanov. Vyberie ich mestská správa vo "významných" podnikoch, ktoré uzná za také ona, prirodzene. Zvolia "priamo" tridsať "poslancov", desiatich vymenuje osemstočlenný zbor funkcionárov štátnostraníckych "verejných organizácií". Podľa pomerného zastúpenia sa určí zvyšných dvadsať členov "parlamentu". A je to! Komunistickí hodnostári predviedli, ako sa dá isto-iste vyhrať hlasovanie. Treba naň zostrojiť spoľahlivú mašinériu, pristrihnúť "volebnú" sústavu na vlastnú mieru a "uzákoniť" ju.
V Hongkongu je, pochopiteľne, tichšie ako za "imperialistického útlaku". No totalitná nemota tam úplne nezavládla. Polícia musela rozháňať isteže neveľa demonštrantov proti manipulovaniu s voľbami. Závažnejšie bolo, že predsedu vlády Li Pchenga, keď práve prišiel do Hongkongu otvárať zasadanie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, nazvali po prvý raz na čínskej pôde verejne vrahom (za vyslanie tankov na udusenie volania po trocha viac demokracie) pod pekinskou Bránou nebeského pokoja.
Hongkong ešte kladie pre pekinských mocnárov zlaté vajcia, ale je ryba v sieti vari šťastná? Tak si povzdychol vo svete zaiste menej než guvernér "osobitnej oblasti" známy hongkonský občan Čchen Ťing-chua tiež alegorickým čínskym jazykom.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME)