ne zlomeniny krčných stavcov) a musel stráviť niekoľko dní v nemocnici. Aj po prepustení sa potom dlhší čas objavoval na verejnosti s kovovou podpierkou hlavy, s ktorou ho odfotografovali aj pri vhadzovaní hlasovacieho lístka do volebnej urny. V dvojkolových voľbách do národného zhromaždenia v máji 1994, získali Hornovi postkomunistickí socialisti presvedčivé víťazstvo a viac ako 54 percent získaných hlasov im umožnilo obsadiť 209 kresiel v 386-člennom parlamente. V Maďarsku sa počas predvolebnej kampane začali ozývať a ani po zverejnení výsledkov neutíchli hlasy hovoriace o tom, že zábery a rozhovory Horna na nemocničnom lôžku a jeho neskorší pohyb v železnom korzete mali značný vplyv na voličov. Človeku je jednoducho daný súcit s chorým, zraneným či slabším a táto ľudská vlastnosť zaiste nahnala maďarským socialistom v ich beztak pomerne vysokých preferenciách pekných pár percent naviac. Nešťastná a nepochybne aj neúmyselná autonehoda tak Hornovi možno pomohla.
Svoje skúsenosti s pomocou ukrivdenému (ktorému neumožnili voliť) má už od roku 1994 aj slovenský volič a pozorovateľovi sa natíska úplne absurdná myšlienka, ako konkrétny ukrivdený môže skúsenosť spred štyroch rokov tvorivo rozvinúť.
V týchto úvahách človeka nevdojak utvrdzuje aj najnovší vývoj na Slovensku - zverejnenie neuskutočneného zámeru nemenovaných na "čiusi" likvidáciu. Pozorovateľ zvyknutý, že na Slovensku už nič nie je nemožné, si predstaví istými profesionálmi starostlivo pripravenú aj načasovanú hru zvanú "pokus o čiusi likvidáciu", pri ktorom tento "ktosi" len o vlások unikne, alebo bude nedajbože poranený. Následne mediálne spracovanie bude hračka. Každému bude predsa nad slnko jasnejšie, kto mohol mať na likvidácii záujem. Koniec-koncov, však to už v januári 1997 plánovali. Potom sa už stačí len rozhodnúť, či týchto "zločincov" vôbec pustiť k voľbám, alebo sa opäť stačí spoľahnúť na ľudský súcit.
Rozvíjajúc túto myšlienku o krôčik ďalej by mal pozorovateľ asi dospieť k paradoxnému záveru, že vyššie vykonštruovanému vývoju možno predísť azda len tak, keď zdravie a bezpečnosť "kohosi" budú najviac strážiť práve jeho oponenti. V takom prípade mu už potom ostane len možnosť vyburcovať ľudský súcit zverejnením tej lekárskej správy, ktorej vypracovanie pred pár dňami navrhla časť opozície. Alebo si myslíte, že by ten nález bol negatívny?
Autor: ANDREJ RYBÁR, Budapešť (Autor je stálym spolupracovníkom