Budúci týždeň zasadnú po prvý raz za jeden stôl predsedovia dvoch najsilnejších pravicových zoskupení Marian Krzaklewski za Volebnú akciu "Solidarita" (AWS) a šéf Únie slobody (UW) Leszek Balcerowicz, aby sa dohodli na personálnom zložení novej poľskej vlády. Práve tieto strany by totiž podľa očakávania mali vytvoriť budúcu vládnu koalíciu. Dohromady v Sejme (dolnej komore parlamentu) disponujú 261 mandátmi zo 460. Rokovanie o zbližovaní ekonomických a politických programov a o personálnom obsadení prípadnej spoločnej vlády začali delegácie AWS a UW pod vedením Janusza Tomaszewského a Tadeusza Syryjczyka už krátko po oznámení oficiálnych volebných výsledkov.
Schôdzka AWS-UW na najvyššej úrovni je očakávaná s napätím, pretože Krzaklewski po voľbách odmietol ponuku bývalého prezidenta Lecha Walesu na sprostredkovanie rozhovorov so šéfom UW s tým, že ak bude chcieť, zorganizuje si ju sám. Okrem iného, tesne pred voľbami Krzaklewski vyhlásil, že po tom, ako únia predložila svoj ekonomický plán, AWS s ňou nepôjde do koalície. Sebavedomý muž mladistvého zovňajšku, ktorý si vďaka gestikulácii pripomínajúcej Mussoliniho vyslúžil aj medzi spolupracovníkmi prezývku "Duce", jednými je označovaný za skvelého taktika a muža kompromisu, druhými za populistu, fanatika, namysleného krásavca a funkcionára bez charizmy. Nemožno pochybovať, že svojimi často rozporuplnými výrokmi o sebe rád vytvára atmosféru tajomna. A tak napriek tomu, že sa mu vydaril husársky kúsok - zjednotiť roztrieštenú poľskú pravicu a priviesť ju do víťazných volieb, Krzaklewski tvrdošijne odmieta funkciu premiéra. Uspokojí sa podľa jeho slov s predsedníctvom parlamentného klubu AWS a odborového zväzu Solidarita. Za zdanlivou skromnosťou sa však podľa pozorovateľov skrýva vyšší cieľ.
Po tom, ako v roku 1991 nahradil Walesu na čele Solidarity, vybudoval si Krzaklewski vraj vo svojich odboroch moc, o akej sa jeho predchodcovi ani nesnívalo. A po volebnom triumfe mu jeho verní zrejme zabudnú aj to, že spočiatku viedol hnutie do konfrontácie s postsolidaritnými vládami a mal veľkú zásluhu na zbytočnom páde kabinetu premiérky Hany Suchockej v lete 1993 a následnom katastrofálnom neúspechu pravice v parlamentných voľbách. Pre pôsobenie doterajšej ľavicovej vlády má antikomunista a katolík Krzaklewski len slová kritiky a nazýva ju mafiou a "komunistickou rakovinou". Soľou v očiach mu je nová poľská ústava, schválená a potvrdená referendom na jar tohto roka, v ktorej chýba predovšetkým dôrazný zákaz interrupcií. Vyznáva "poľské národné hodnoty", za základ ktorých považuje kresťanstvo.
Na rozdiel od emocionálneho rečníka Krzaklewského je Leszek Balcerowicz vecným pragmatikom. Člen prvých dvoch nekomunistických vlád v Poľsku a "otec poľskej hospodárskej reformy" sa vo svojich povolebných vyjadreniach zameriava predovšetkým na ekonomickú stránku budúcej spolupráce AWS a UW. Prvoradým cieľom jeho strany je pokračovanie v razantnej transformácii, zatiaľ čo hospodársky program AWS nie je dosiaľ príliš citeľný. Napriek tomu nedávno Balcerowicz dal najavo politickú rozvahu poznámkou, že je ochotný vzdať sa autorstva ekonomického programu UW zverejneného 4 dni pred voľbami a nazvaného " 2. Balcerowiczow plán", keby jeho meno malo iritovať predákov AWS pri vyjednávaní.