Ekonomický program pre moderne zmýšľajúceho voliča *Zhovárame sa S Viliamom Vaškovičom, poslancom NR SR za DU

Ak antimečiarizmus nie je tým jediným, čo spája Slovenskú demokratickú koalíciu, má jedinečnú šancu dokázať to atraktívnym volebným programom. Jej úspech bude do veľkej miery závisieť predovšetkým od zhody v ekonomických otázkach. O tom, že medzi ľavicoua

pravicou dnes neexistujú neprekonateľné rozpory, vás azda v nasledujúcom rozhovore presvedčí poslanec NR SR za DU Viliam Vaškovič.

# Pán poslanec, na akých princípoch bude stáť ekonomický program Slovenskej demokratickej koalície (SDK), resp. aké priority v ňom bude presadzovať Demokratická únia?

"Ekonomický program SDK sa zameria predovšetkým na konsolidáciu verejných financií, ozdravenie bankového sektora, poisťovníctva a kapitálového trhu. Bude obsahovať sériu opatrení na tvorbu zdravého konkurenčného prostredia, ako aj opatrenia, ktoré podporia zdravé správanie podnikovej sféry. V súvislosti s privatizáciou pôjde najmä o to, aby sa preverila doterajšia činnosť Fondu národného majetku, aby sa zistilo, či pri privatizácii boli porušené zákony a začneme tiež podrobne preskúmavať splátkové kalendáre a platobnú disciplínu jednotlivých dlžníkov. Keďže občania mali v prvej, ako i v druhej vlne privatizácie pocit, že boli oklamaní, chceme v ročných splátkach vyplatiť dlhopisy do roku 2001 a uvažujeme o vytvorení tzv. občianskeho fondu, ktorý by vlastnil lukratívne akcie prirodzených monopolov a finančných inštitúcií, ich minoritné podiely. Na jedného občana by sa vydali akcie v hodnote 10 000 Sk, s tým, že fond by bol tri roky uzavretý a vyplácal by dividendy. Po troch rokoch by sa mohli akcie predávať, pričom za tento čas by ich hodnota stúpla troj- až päťnásobne, čiže išlo by naozaj o atraktívne cenné papiere."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Vzhľadom na to, že SDK je politicky pomerne pestré zoskupenie, dokážu sa členovia koalície dohodnúť na jednotnom ekonomickom programe?

"Myslím si, že dnešné poňatie modernej európskej pravice a modernej ľavice sa v oblasti ekonómie veľmi zblížilo. Posledné ekonomické opatrenia Tonyho Blaira vo Veľkej Británii majú jednoznačne liberálny charakter. V tejto oblasti víťazia z hľadiska pragmatického, nie ideologického, ideály liberálnej ekonómie, pretože prinášajú v ekonomike najväčšie efekty. Podľa mňa by principiálne nemalo dôjsť k zásadným rozporom. Treba pripomenúť, že sa nachádzame v období transformácie a tu sa nedajú uplatňovať čisté západoeurópske modely modernej pravice ani modernej ľavice. Musíme hľadať špecifické riešenia aj pre ten typ ekonomickej štruktúry, ktorá bola založená minulým plánovacím systémom, takže náš koncept bude obsahovať určité transformačné špecifiká."

SkryťVypnúť reklamu

# Nepredpokladáte teda zásadný nesúlad medzi pravicovým a ľavicovým krídlom SDK, pokiaľ ide o ekonomické otázky?

"Na rokovaniach, na ktorých som sa ja zúčastnil, som nezaznamenal nejaký principiálny nesúlad. Pri riešení niektorých problémov sú možné rôzne pohľady a diskusia je v takýchto prípadoch len užitočná."

# Čiže ekonomický program SDK môže podľa vás osloviť ľavicového, ako aj pravicového voliča?

"Podľa môjho názoru tento program osloví každého moderne zmýšľajúceho voliča, bez ohľadu na to, v ktorom politickom spektre sa nachádza. Je to program reálny a myslím si, že je jediný, ktorý môže v budúcnosti zabezpečiť prosperitu Slovenska. Problém slovenskej ekonomiky nie je totiž len v štruktúre, akú sme zdedili z centrálne plánovaného hospodárstva, ale aj v tom, že premena pravidiel hry, teda ekonomického systému, zastala vlastne v polovici a podľa nášho názoru tu neexistuje efektívne trhové prostredie. Preto prvá vec, ktorú musíme urobiť, je vytvoriť také pravidlá hry, pripraviť také legislatívne normy a zároveň zabezpečiť funkčnosť inštitúcií tak, aby začal fungovať trh."

SkryťVypnúť reklamu

# Vládna koalícia často dokumentuje svoje úspechy makroekonomickými ukazovateľmi, občania v každodennom živote však tieto skutočnosti nevnímajú tak priaznivo. Čo považujete za zvrátené v našej ekonomike, čo podľa vás nedovoľuje priradiť ju k ekonomikám vyspelých štátov?

"Treba si naliať čistého vína. Pokiaľ ide o produktivitu, naša republika dosahuje asi len dve pätiny výkonu špičkových ekonomík, to znamená, že náš hrubý domáci produkt by mal byť 5 až 8-násobne vyšší, aby sme sa zaradili medzi tieto krajiny. Predpokladá to značne zvýšiť produktivitu práce, ale hlavne vytvoriť predpoklady pre to, aby vznikla taká štruktúra ekonomiky, ktorá bude prinášať podstatne vyššie efekty. Z každej investovanej koruny musíme postupne dostávať stále viac efektov. V tom je celý zmysel ekonomického systému, aby tlačil podnikateľov investovať do takých oblastí, kde každá investícia prinesie osoh nielen im, ale celej spoločnosti. Z tohto hľadiska sa treba pozrieť na skutočnosť, že výkonnosť našej ekonomiky je zatiaľ nízka a tempá rastu, ktoré sme dosiahli, netreba preceňovať. Jednak boli vyvolané umelo, výdavkami štátu a ani tieto tempá rastu vlastne nezabezpečili ekonomický výkon, ktorý tu bol v roku 1989. Hrubým domácim produktom sme stále ešte pod úrovňou 89. roku. Jeho kvalita je samozrejme iná, aj celá ekonomika pracuje v iných dimenziách, ale čaká nás obrovská práca v oblasti investovania a zavádzania štrukturálnych zmien, najmä sofistikovaných výrob."

SkryťVypnúť reklamu

# V súvislosti so Slovenskom by ste teda nehovorili o ekonomickom zázraku?

"Ja si myslím, že v transformácii sa urobili chyby - v systéme, aj v hospodárskej politike a za súčasné problémy, teda za stav, keď dochádza k vonkajšej a vnútornej nerovnováhe, nesie plnú zodpovednosť súčasná vláda. Na druhej strane sa ešte nejakú chvíľu budeme boriť s deficitmi minulosti, ktoré nám zanechal socialistický systém, ako je ekologický dlh, infraštruktúrny dlh, nevhodná, ťažká štruktúra ekonomiky - nedá sa to zmeniť z jedného dňa na druhý. Musíme však rýchlo zaviesť také ekonomické pravidlá, aby tlačili podnikateľov k stále vyšším a vyšším výkonom."

# Pán poslanec, vyslovili ste sa za 5 až 6-ročné volebné obdobie. Zaujímalo by ma, či ste s týmto názorom osamotený, resp. či ho máte podopretý názormi expertov z oblasti štátneho práva?

SkryťVypnúť reklamu

"Tento môj názor je zatiaľ osamotený a vychádza skôr z ekonomických podmienok. Ukazuje sa totiž, že krátke volebné obdobie aj v západoeurópskych krajinách vedie vlády k tomu, že umelo hrajú na krátkodobé efekty, z ktorých potom vzápätí vznikajú konjunkturálne problémy. To znamená, že vláda robí všetko preto, aby dobre dopadli ďalšie voľby, čiže ekonomickú politiku niekedy podriaďuje populistickým krokom a tieto neskôr prinášajú ekonomickú depresiu. Osobne som presvedčený, že 5 až 6-ročný cyklus je lepší, ak chce vláda realizovať svoje zámery. Štvorročný cyklus sa mi zdá, obzvlášť v transformačnom období, príliš krátky, aby seriózna vláda mohla ukázať veľké výsledky."

# Boli by ste za predĺženie volebného obdobia aj v prípade, že by opäť voľby vyhralo dnešné vládne hnutie?

SkryťVypnúť reklamu

"Robiť volebné obdobie účelovo podľa toho, či vyhrá ten alebo onen, sa mi nezdá správne. Ja osobne nevediem úvahy v takomto duchu. Fungovanie terajšej vlády považujem práve v tomto smere za chytráctvo a ukážku nezodpovednej štátnickej politiky. Nerátali s tým, že trest za prvé dva roky rozšafnej rozpočtovej politiky príde tak skoro a sami sa potrestali pred skončením volebného obdobia. V našej ekonomike sú totiž značne nerovnovážne stavy tak vo vonkajšom, ako aj vo vnútornom okruhu a v konečnom dôsledku na ne doplatí občan.

Autor: Pripravila Iris Kopcsayová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu