Modré nohavice a košele s bielym golierom stále ešte visia na šnúre na prádlo pred domom, ktorého strecha z červených tehál skončila na zemi. Dvere zostávajú pootvorené, ako ich nechali obyvatelia domu, keď v panike utekali. Občas okolo prejde policajná hliadka, aby vzala odvahu prípadným zlodejom. Tak dnes vyzerá mesto Nocera Umbra, z ktorého sa počas niekoľkých minút stalo mesto duchov, píše o následkoch piatkového zemetrasenia v strednom Taliansku agentúra Associated Press. Toto mesto je len jednou z mnohých lokalít v provincii Umbria v strednom Taliansku, kadiaľ sa prehnalo zemetrasenie. Otrasy pôdy všade okolo seba rozsievali skazu, ktorá nepoznamenala len obydlia, ale aj mnoho umeleckých pamätihodností Umbrie s jej vznešenými mestami rozloženými na zväzkoch večne zelených kopcov.
Mám viac ako 80 rokov, ale na nič také si nepamätám, vraví Giulia Lorenzettová. Na okraji mesta netrpezlivo čaká na požiarnika, ktorý ju má sprevádzať do jej zdevastovaného príbytku, aby si odtiaľ mohla vziať okuliare. Žilo sa tu tak dobre, bolo to také pokojné a šťastné miesto, ale teraz už neviem. Neviem, čo bude ďalej, vraví Giulia. Celý stredoveký stred mesta, ktorému sa tu po taliansky vraví "borgo", kde ešte minulý týždeň žilo 6500 obyvateľov, musel byť vyprázdnený - zemetrasenie zničilo takmer 90 percent budov. Úrady zakázali do stredu mesta vstup. Od piatku teda obyvatelia mesta prespávajú vo svojich autách alebo v karavanoch a v stanoch, ktoré sem dodali vládne organizácie. Miestna basketbalová hala sa zmenila na útulok pre staré a choré osoby. Budovy v oblasti borga sa nebezpečne nakláňajú, jeden dom bol zavalený zrútenou klenbou stredovekej komunikácie. V múroch poškodených domov sú diery po vypadanom murive, mnoho domov prišlo o strechy. Z okien visia okenice so zaprášenými a roztrieštenými sklami, všade vädnú červené pelargónie.
Aj z veže mestskej zvonice pochádzajúcej z 11. storočia zostala len kopa kamenných kvádrov. Som čistokrvný "Nocerino" - obyvateľ mesta Nocera Umbra -, vraví s hrdosťou 25-ročný Pierpaolo Buontempi. A ako dodáva, pohľad na trosky zvonice ho napĺňa ľútosťou, pretože veža bola od nepamäti symbolom mesta.
Pierpaolov otec Francesco, ktorý zastával v osemdesiatych rokoch v meste úrad starostu, vraví, že obyvatelia Umbrie boli vždy známi silným zmyslom pre tradíciu: presláveným žriedlom minerálnej vody bolo mesto známe už v 16. storočí, dodáva s hrdosťou.
Autor: AP