Vládna koalícia nebola v poslednom čase schopná presadiť väčšinu svojich hospodársko-politických predsavzatí, najmä daňovú reformu. Opozícia totiž disponuje v druhej komore parlamentu, Spolkovej rade, väčšinou, prostredníctvom ktorej môže blokovať mnohé návrhy Kohlovho kabinetu. Vládne strany CDU/CSU a FDP chceli predovšetkým zefektívniť daňový systém: zamýšľali radikálne znížiť daňové sadzby a odstrániť mnohé daňové úľavy. Cieľom bolo výrazne uľahčiť daňové bremeno ako podnikateľom, tak aj námezdne pracujúcim. Vládna koalícia týmto chcela naštartovať konjunkturálny motor a zlepšiť investičné podmienky v Nemecku. Hlavné opozičné strany, SPD a Zelení, argumentovali, že takáto reforma povedie k zníženiu štátnych príjmov. Zasadzovali sa za úplné prefinancovanie vládnych reformných krokov. Na mysli mali v prvom rade zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Okrem toho hovorili, že takáto reforma povedie predovšetkým k poklesu daňového zaťaženia majetných spoluobčanov, kým daňové bremeno menej zarábajúcich sa zmenší iba marginálne, ak vôbec.
Uplynulý týždeň nebol schopný ani druhý dohadovací výbor Spolkového snemu (kde má väčšinu CDU, CSU a FDP) a Spolkovej rady dospieť k rozumnému kompromisu. Výsledkom je stroskotanie vládnych plánov zrealizovať daňovú reformu do parlamentných volieb na jeseň budúceho roku. Tento, na prvý pohľad skľučujúci fakt, však v sebe skrýva nádej: Spolu s voľbou nového Spolkového snemu (Bundestagu) sa občania budú môcť rozhodnúť pre hospodársko-politický smer Nemecka do nového tisícročia, ktorý im v predvolebnom boji budú prezentovať jednotlivé politické strany. Buď dajú prednosť reforme sociálne trhového hospodárstva podľa vládnych predstáv, zameranej na zlepšenie podnikateľských podmienok, a tým aj zníženie nezamestnanosti, ako aj na racionalizáciu systémov sociálneho zabezpečenia, alebo sa nechajú presvedčiť hospodársko-politickou opozičnou argumentáciou, podľa ktorej je potrebné posilniť domáci dopyt, čiže kúpnu silu masy námezdne zarábajúcich, čo sa následne prejaví v poklese počtu ľudí bez práce. Okrem toho vsádzajú na štátnu podporu agregovaného dopytu.
Až na zníženie tzv. dane solidarity nezamýšľa vládna koalícia pravého stredu uskutočniť v tejto legislatívnej podobe nijaké závažné hospodársko-politické opatrenia. Opozícia nebude mať teda čo blokovať. Patová situácia v Nemecku sa skončila. Začal sa najdlhší predvolebný boj v nemeckej histórii.
Autor: JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov (Autor je stálym spolupracovníkom