Na začiatku bol podvod. Vďaka nemu nasledovali chvíle plné vášne a nakoniec prísny trest. Tak by sa dal stručne charakterizovať príbeh cudzinca, ktorý sa v iránskom hlavnom meste Teheráne vydával za diplomata, zásluhou čoho zviedol štyridsať miestnych dievčat. Na všetko sa prišlo a posledné slovo bude mať islamské právo šaría. Cudzinec im sľuboval, čo si budú priať - od ľahkého získania víza až po jazykový kurz, pochopiteľne za príslušnú odmenu. Dievčatá za ním chodili do bytu v blízkosti ambasády, kde ich okrem cudzích rečí učil aj iným, pre neho podstatne príjemnejším veciam. Po tom, čo ho niektoré obvinili z pohlavného zneužitia, falošného diplomata zadržali a čaká ho súd. Podľa islamského práva šaría mu hrozí najvyšší trest - neveriaci, ktorý zvedie moslimskú dievčinu, je v prípade odsúdenia popravený.
SEDEMDESIATSEDEM MŔTVYCH V INDII
V noci na včera pri troch autobusových haváriách v Indii zahynulo sedemdesiatsedem ľudí. Tridsaťštyri osôb sa utopilo pri páde autobusu, ktorý sa vracal zo svadby, do tri metre hlbokého kanála v štáte Karnátaka. Len 15 cestujúcim sa podarilo z potápajúceho sa vozidla včas uniknúť. V západoindickom štáte Maháráštra zahynulo pri zrážke autobusu s kamiónom 26 ľudí a ďalších 23 utrpelo zranenie. Pád ďalšieho autobusu do priepasti v hornatom štáte Himáčalpradéš spôsobil smrt 17 osôb, ďalších 18 sa zranilo. V Indii sú dopravné nešťastia s vysokým počtom obetí bežné. Hlavné príčiny nehôd tkvejú v nevyhovujúcich vozovkách a zlom technickom stave dopravných prostriedkov.
KORUPCIA V ČÍNE
Okolo 1500 činiteľov regionálnej a obecnej správy bolo len v juhočínskej provincii Kuang-tung v prvých deviatich mesiacoch tohto roku odsúdených pre prijímanie úplatkov. V celej krajine súdy riešili od januára 1993 do októbra 1997 už 290 513 prípadov korupcie. Najhoršia situácia je v provincii Kuang-tung, ktorá susedí s Hongkongom a patrí medzi ekonomicky najvyspelejšie časti Číny. Odsúdení úradníci prijímali úplatky v priemernej výške 75 500 dolárov. Najprísnejší trest bolo doživotie.
TÝŽDENNE ZABITÝCH ŠESŤ TRESTANCOV
Viac ako šesť trestancov za týždeň bolo v priemere zabitých vo venezuelských väzniciach v priebehu prvých desiatich mesiacov tohto roka. Príbuzní trestancov do väzníc prinášajú zbrane, od nožov cez granáty až po strelné zbrane, ktoré sa potom používajú pri krvavých potýčkach medzi väzenskými gangmi. Venezuelské preplnené väznice označujú svetové organizácie na ochranu ľudských práv za najhoršie na svete. Drogy a zbrane za väzenské mreže často pašujú za úplatky samotní dozorcovia. Notoricky pomalé a skorumpované súdy sa vlečú a preto menej ako tretina z 25 500 nedobrovoľných obyvateľov 34 venezuelských väzníc už bola odsúdená.
HRA UČÍ ZABÍJAŤ
Brazílske ministerstvo spravodlivosti zakázalo predaj britskej počítačovej hry Carmageddon, ktorá hráčov učí násiliu v cestnej premávke, keď za každého zrazeného chodca pripočítava časový bonus. Hráč Carmageddonu, ktorý vozidlom, ktoré v hre ovláda, zrazí chodca, dostane herný čas navyše - za dieťa, kňaza či kravu dvadsať sekúnd, za starého človeka dvojnásobok a päť minút za zrazenie tehotnej ženy. Ďalšie bonusy sú za odhodenie chodca na múr či za "dvoch jednou ranou". Miestne prílohy časopisov, zaoberajúce sa počítačovými hrami, na zákaz reagovali odporúčaním výrobcovi, aby v hre nahradil zrážanie chodca robotmi - potom podľa nich bude Carmageddon "humánnejší".