Pritom sa zabúda, že podľa rozhodnutia Spolkového snemu z decembra 1991 zostane v Bonne päť z osemnástich spolkových ministerstiev. Navyše bolo rozhodnuté, že musí byť v Bonne zachovaná práca pre dve tretiny zamestnancov spolkových ministerstiev a úradov. Po tom, čo sa trinásť spolkových ministerstiev presťahuje z Bonnu do Berlína, premiestni sa naopak do Bonnu celkom 11 inštitúcií Spolkovej republiky, medzi nimi Spolkový poisťovací úrad a Spolkový kartelový úrad. Pritom v Bonne zostanú zastúpenia všetkých spolkových ministerstiev, ktoré sa presťahujú do hlavného mesta. Inými slovami, aj keď sa hlavným mestom Nemecka stal Berlín, v Bonne zostáva prakticky všetko po starom.
Vila Hammerschmidt zostane naďalej sídlom spolkového prezidenta. Úrad spolkového kancelára bude naďalej používať budovu spolkového kancelárstva. V Bonne zostane ministerstvo pre hospodársku spoluprácu, ktoré udržuje styky predovšetkým s krajinami tretieho sveta, pretože väčšina veľvyslanectiev týchto krajín zostane v Bonne. Ich vlády nemajú finančné prostriedky na stavbu nových budov v Berlíne. Spolkové ministerstvo zahraničia si tiež ponechá - rovnako tak ako ministerstvo financií a ministerstvo vnútra - svoje zastupiteľstvá vo svojich doterajších bonnských úradovniach. V Berlíne budú mať sídlo len dve spolkové ministerstvá - ministerstvo stavebníctva a ministerstvo spravodlivosti. V Bonne potom popri ministerstve pre hospodársku spoluprácu zostane aj sídlo ministerstva zdravotníctva, ministerstvo životného prostredia, ministerstvo poľnohospodárstva, ministerstvo vedy a výskumu a ministerstvo obrany. Taktiež Spolková rada, zastúpenie spolkových krajín, si ponechá svoje sídlo v Bonne a bude striedavo zasadať v Berlíne a na Rýne. Časť parlamentných výborov už oznámilo, že bude väčšinu svojich zasadnutí uskutočňovať v Bonne, predovšetkým tie výbory, ktoré majú nadväznosť na európske inštitúcie. Z Bonnu je totiž do Bruselu, Štrasburgu a Luxemburgu bližšie ako z Berlína. Avšak plenárne zasadnutia Spolkového snemu sa budú konať výhradne v Berlíne.
To, že tak veľa najvyšších inštitúcií Spolkovej republiky trvá na tom, aby aspoň čiastočne pôsobilo v Bonne, svedčí o tom, ako sa v uplynulých desaťročiach vyhranil názor, predovšetkým západonemeckej politickej elity, že Bonn je symbolom Nemecka. Nemeckí politici si zrejme na Bonn a jeho atmosféru zvykli. A i keď to nepriznávajú, stále si nemôžu zvyknúť na to, že hlavným mestom zjednoteného Nemecka je teraz - Berlín.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom