Napriek silnej dominancii muža v islamskej spoločnosti, ktorý už tradične vystupuje v úlohe ochrancu nežného pohlavia, sú islamské ženy pripravené vzdať sa tohto privilégia a chopiť sa zbraní, ak si to vyžaduje strana a vlasť. Zahraniční novinári si včera mohli v Bagdade pozrieť prehliadku islamských amazóniek defilujúcich v čiernom oblečení so zahalenou tvárou a kalašnikovom na pleci, ktoré ako dobrovoľníčky vstúpili do armády. Prvá bojová jednotka žien v Iraku vznikla minulý týždeň počas mobilizácie a príprav prezidenta Saddáma Husajna na odrazenie americkej agresie. Brigáda má vyše 700 členiek vo veku 18 až 40 rokov a pôsobí v rámci polovojenskej jednotky dobrovoľníkov nazvanej Mučeníci Saddáma Husajna, ktorá vznikla v roku 1994.
INDIÁN ŽIADA ODŠKODNÉ OD EURÓPANOV
Constantino Lima, bolívijský Indián z kmeňa Aymara a niekdajší kandidát na prezidenta, žiada od európskych štátov za kolonizáciu svojej vlasti odškodné vo výške takmer bilióna dolárov. Lima v utorok v La Paze oznámil, že príslušnú žalobu onedlho podá na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu. Európanov Lima obviňuje z krádeže zlata, zotročovania domorodých obyvateľov a zničenia ich miest a chrámov. Do požadovanej sumy, ktorá 200-násobne prevyšuje zahraničný dlh Bolívie, je započítané odškodné od objavenia Ameriky v roku 1492 až po dnešok s deväťpercentným ročným úrokom. Lima však neuviedol, ktoré štáty žaluje, ale zdôraznil, že jeho duševný stav je "dobrý".
NEMCI NEMAJÚ RADI VIANOCE
Podľa ankety uverejnenej vo včerajšom vydaní nemeckého časopisu Has Haus až 40 percent Nemcov nemá chuť dostávať vianočné darčeky. Najväčšími nepriateľmi Vianoc a darčekov sú obyvatelia bývalej NDR. Každý štvrtý Nemec priznáva, že cez "sviatky pokoja a mieru" je viac stresovaný ako šťastný. Aj keď až 86 percent respondentov sa domieva, že Vianoce by sa mali oslavovať doma, 20 percent z nich trávi Štedrý večer radšej pod palmami ako pod jedličkou.
turecké PROBLÉMY SO SČÍTANÍM ĽUDU
Šesťnásobným zvýšením účtu za vodu a dvojnásobným zvýšením za plyn pohrozil obyvateľom Ankary jej islamský starosta Melih Gökcek, ak nebudú v nedeľu v čase od 5.00 h do 17.00 h doma. V tom čase sa totiž v "krajine polmesiaca" uskutoční celonárodné sčítanie ľudu. Ako však včera napísal rakúsky denník Der Standard, zákaz vychádzania sa dotkne aj zahraničných turistov. V snahe odletieť do iného štátu budú musieť cudzinci počas celej stanovenej doby čakať v letiskových halách. Mimo prevádzky bude aj vlaková a autobusová doprava.