ebné plagáty ultranacionalistickej Srbskej demokratickej strany (SDS). Len celkom ojedinele sa vyskytne obraz umiernenej prezidentky Biljany Plavšičovej, napísala agentúra DPA. Medzi vládnucou SDS a Srbským národným zväzom (SNZ) prezidentky Plavšičovej zúri už niekoľko mesiacov urputný mocenský boj. Zvornik je mestom SDS.
Jeden z pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sotva dokázal skryť svoje ohromenie, keď ho volebná komisia v jednej z volebných miestností vyzvala, aby pozdvihol pohár na úspech Radovana Karadžiča. Karadžič je "šedou eminenciou" SDS. Hoci tento vodca Srbov musel pred poldruha rokom na nátlak medzinárodného spoločenstva zmiznúť z politickej scény, aj naďalej ťahá v zákulisí za nitky. Jeho stúpenci oslavujú Karadžiča ako "národného hrdinu". Haagsky tribunál OSN ho hľadá ako vojnového zločinca. Jeden belgický pozorovateľ OBSE uviedol, ako v jeho volebnom obvode chceli zástupcovia SDS voličom vysvetľovať, kde sa na hlasovacích lístkoch nachádza ich strana a ako ju voliť. Motivácia voličov je rozdielna. Zatiaľ čo jedni chcú svojím hlasom upevniť tvrdý kurz Karadžičovej strany, ďalší vidia vo voľbách šancu na liberalizáciu politiky a zmiernenie deliacich línií v krajine.
Nie všetci obyvatelia regiónu sú ale stúpencami SDS. Vo Zvorniku žije veľa utečencov, ľudí srbského pôvodu, z ktorých prevažná väčšina utiekla z oblasti okolo Tuzly. Tí vidia v priblížení sa k federácii jediný záblesk nádeje na návrat do svojej starej vlasti. Zrecko a Gordana utiekli do Zvornika počas vojny. Majú dve deti a sú bez práce. "Od tých čias, ako Červený kríž zastavil v roku 1994 svoju pomoc, sa nám darí veľmi zle. Nad vodou sa držíme len príležitostnými drobnými prácami." Títo manželia volili stranu Plavšičovej, pretože sľubuje väčšiu nádej na priblíženie k federácii a k medzinárodnému spoločenstvu. "Viem z televízie, že sa ľuďom vo federácii žije lepšie preto, že dostávajú viac medzinárodnej pomoci," uvažuje Zrecko.
"Mne sa dobre darí," usúdila 51-ročná Dragina. "Moji dvaja synovia pracujú a starajú sa o mňa." Aj ona utiekla z Tuzly a želá si, aby tieto voľby priniesli zlepšenie komunikácie s federáciou. "Sme koniec-koncov jeden štát." Republika Bosna a Hercegovina pozostáva z Republiky srbskej a moslimsko-chorvátskej federácie, tak znie oficiálny výklad po daytonskej mierovej dohode. De facto je ale Bosna a Hercegovina rozdelená na tieto dve entity. "Znovuzjednotenie s federáciou - božechráň!" 27-ročný Hozo, vojak zo Zvornika, je takou otázkou takmer šokovaný. Jeho hlas patrí SDS.