Nemeckí vysokoškoláci idú na barikády

Začalo sa to v Hesensku. V Darmstadte, Frankfurte, Giessene, Kassele a Marburgu. Stovky študentov začali bojkotovať prednášky, pochodovali ulicami miest a vyčítali krajinskej vláde, že výdavky na vedu a vysoké školy boli od roku 1994 znížené zo 172 milión

ov mariek na dnešných 145 miliónov. Do roku 1999 bude musieť z hesenských univerzít odísť najmenej 500 profesorov a docentov. Na 700 študentov potom pripadne jeden profesor. V diskusii s hesenským predsedom vlády Hansom Eichelom študenti z univerzity v Giessene požadovali, aby v rozpočte neboli znížené výdavky na vysoké školy, aby sa upustilo od požiadavky na školné na vysokých školách, a aby študentské zastúpenie malo taktiež právo zasahovať do politických záležitostí. Hesenská ministerka vedy Christine Hohmann-Dennhardtová však bola ochotná pristúpiť len na jednu požiadavku: na udelenie politického mandátu študentským výborom. To totiž hesenskú krajinskú pokladnicu nezaťaží ani markou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štrajky vysokoškolákov v Hesensku, ktoré sa začali pred necelými štyrmi dňami, však medzitým preskočili hranice do iných spolkových krajín. Štrajkujú a demonštrujú študenti v Berlíne, v Dolnom Sasku, v Porýní-Falcku aj v Severnom Porýní-Vestfálsku. Študenti berlínskej Slobodnej univerzity nechcú akceptovať, aby v roku 2003 prednášalo len 360 profesorov, v roku 1993 ich totiž bolo 750. V rámci úspor majú byť na berlínskej Slobodnej univerzite zrušené odbory ako evanjelická teológia, indológia, šport a telesná výchova.

Na Humboldtovej univerzite v Berlíne študenti zasa kritizujú, že knižnice sú prístupné iba 4 až 6 hodín denne. Na seminároch pre 25 študentov je prítomných až 100 záujemcov a o 15 000 študijných miest sa uchádza 33 000 absolventov stredných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo v minulosti neboli študentské protesty podporované vysokoškolskými profesormi, tentoraz je to inak. Rektor univerzity v Giessene Heinz Bauer vyhlásil, že profesorský zbor stojí na strane študentov. "Keby spolková vláda namiesto 200 vojenských lietadiel typu Eurofighter zakúpila len 198, ušetrilo by sa 350 miliónov DM. S tými by potom vysoké školy mohli podstatne zlepšiť svoju prácu," uviedol Bauer.

V súčasnosti študuje na nemeckých vysokých školách 1,83 milióna študentov. Aj keď tohto roku počet študujúcich trochu klesol, očakáva sa, že od letného semestra sa nával na vysoké školy opäť zvýši. To preto, že sa na štúdium hlási veľa mladých, ktorí sa po maturite nedostali do učebného pomeru a o štúdium sa uchádza aj mnoho nezamestnaných, ktorí sú dlhodobo bez práce a štúdiom si chcú zvýšiť svoju kvalifikáciu. Priemerný vek nemeckého študenta je 26 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Spolkový minister vedy a výskumu Juergen Rüttgers vyzval teraz politické strany, ale aj odbory a zväzy zamestnávateľov, aby spoločne vypracovali akčný plán na záchranu vysokých škôl. Podľa prepočtu ministerstva vedy a výskumu chýba už teraz ročne 1,7 mld DM na výstavbu a údržbu vysokých škôl, ale aj na nové prístroje a vybavenie laboratórií. Okrem toho sa počíta s tým, že v priebehu piatich rokov bude na nemeckých univerzitách študovať o 400 000 mladých viac ako teraz.

S napätím sa očakáva na dnes ohlásený študentský Pochod na Bonn, na ktorý vyzvali študenti takmer všetkých vysokých škôl a veľakrát aj ich profesori. Polícia v Bonne sa pripravuje na to, že za svoje požiadavky bude demonštrovať približne 50 000 vysokoškolákov.

Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu