Podľa pracovníkov Colnej správy SR sa mnohomiliónové colné a daňové úniky spojené s alkoholom, ale aj cigaretami a ropnými produktmi obzvlášť rozmohli začiatkom roku 1993 krátko po rozdelení bývalej ČSFR na dva samostatné štáty. Rok 1993 znamenal pre colnú správu SR veľkú zaťažkávaciu skúšku - pôvodný systém colnej únie mal značné nedostatky a svoju úlohu zohrala aj pohyblivá legislatíva. Na územie SR sa dostali stovky kamiónov s alkoholom a iným vysokozdaniteľným tovarom bez akýchkoľvek sprievodných dokladov. Tento tovar sa dohľadáva v niektorých prípadoch dodnes, neraz bez efektu, pretože je veľmi problematické dokázať dovozcom, že tovar doviezli. Problém roku 1993 spočíva vo veľkom počte prípadov, keď tovar vystupujúci z územia ČR nebol zaevidovaný na vstupe do SR.
MŔTVY SVEDOK
V rokoch 1995 a 1996 colné a policajné zložky zaznamenali rozsiahly prípad trestnej činnosti, pri ktorom únik na cle a daniach predstavoval asi 70 mil. Sk. Šlo o dovoz a vývoz vysoko zdaniteľného tovaru, okrem iného aj liehu, pod hlavičkou viacerých firiem, z ktorých niekoľko bolo fiktívnych. Zásielky putujúce v kamiónoch a železničných vagónoch sa stratili po ich fiktívnom potvrdení colníkmi (neraz falošnými pečiatkami) vo vnútrozemí SR. Za všetkými zásielkami stála organizovaná skupina takzvaných podnikateľov, z ktorých väčšina je dodnes na slobode, pretože sa nepodarilo získať dostatok dôkazov. Za zmienku stojí, že muž, ktorého využívali ako tzv. bieleho koňa (nastrčenú osobu), ktorý sa rozhodol vypovedať pred vyšetrovateľom PZ a sudca ho prepustil z vyšetrovacej väzby, bol nájdený začiatkom roka mŕtvy.
ČUDNÉ DOVOZY
Podľa výrobcov je lieh dovážaný zo zahraničia omnoho drahší ako lieh od domácich výrobcov. Napriek tomu sa k nám táto komodita dováža. Zvláštnosťou dovozov je fakt, že zámerom dovozcov je nadobudnutie zisku na základe neodvedenia daní. Lieh dovezený do SR je následne "na papieri" vyvezený vrátane fiktívneho potvrdenia výstupu z územia SR. Colný úrad Bratislava vo februári 1997 zadokumentoval prípad nelegálneho dovozu liehu z ČR a Rakúska. Celková spôsobená škoda prekročila 40 miliónov korún.
VÝHODNÉ KAMUFLÁŽE
V poslednom období sa rozmohli najmä prípady dovozov liehu, ktorý je deklarovaný a následne preclený ako chemikálie. V jednom z odhalených prípadov príjemca tovaru zaplatil colné poplatky vo výške okolo 100 tisíc korún, čo sa oplatí, pretože pri dovoze a preclení liehu by musel odviesť niekoľko miliónov. Šlo navyše o zdravotne nevyhovujúci lieh. Keďže colník v zmysle zákona nie je povinný odoberať vzorky na analýzu, je len veľmi problematické dokazovať, aký druh tovaru bol v skutočnosti dovezený. Predpokladaná spôsobená škoda sa v tomto prípade odhaduje na asi 30 miliónov korún.
ZÁHADNÝ CARBOPUR
Veľké úniky na cle a daniach v poslednom období spôsobujú i vývozy látky s obchodným názvom CARBOPUR CP 90 a jej spätné dovozy na územie SR. Výrobok je dovážaný a preclený ako chemické čistidlo, antikorózny prípravok a podobne. CARBOPUR obsahuje 96 percent liehu a je zafarbený aktívnym uhlím. Jednoduchou filtráciou je možné aktívne uhlie odstrániť a získať tak kvalitnú surovinu na výrobu čierneho alkoholu. V odhalených prípadoch predstavuje spôsobená škoda asi 20 miliónov.