PRED SÚDOM
Bývalá manželka juhoafrického prezidenta Winnie Madikizela-Mandelová včera pred juhoafrickou tzv. komisiou pravdy čelila novým obvineniam z krvavých útokov, ktoré sa v roku 1989 odohrali na dvore za jej domom. Veterán v boji Afrického národného kongresu (ANC) proti bielej vláde Gabriel Pelo Mekgwe pred predsedom komisie arcibiskupom Desmondom Tutum vypovedal o tom, ako sa za domom Winnie Mandelovej stal obeťou útoku členov jej suity - futbalového klubu Mandela United. "Zúčastnila sa na násilí. Bila nás holými rukami. Začala útok a potom odišla," vyhlásil Mekgwe v druhý deň vyšetrovania. Ako uviedol svedok, jeho a ďalšie tri osoby, vrátane 14-ročného Stompieho Seipiho, ktorý o pár dní zomrel, obvinili z homosexuálnych vzťahov s bielym kňazom a Seipieho označili aj za policajného informátora. Podľa Mekgweho výpovede členovia futbalového klubu ich bili, vyhadzovali do vzduchu a nechali spadnúť niekoľko ráz na zem. Chlapca neskôr tréner klubu Jerry Richardson odviedol a na druhý deň niekto zbadal len krv na jeho topánkach.
IRAK DO PALÁCA NEPÚŠŤA
Medzinárodní inšpektori Komisie OSN pre kontrolu odzbrojenia Iraku (UNSCOM) včera začali štvrtý deň pátrania po chemických, biologických a jadrových zbraniach v irackých priestoroch v Bagdade a okolí. Ich činnosť od piatkového návratu do Bagdadu prebiehala bez problémov, ale hrozí nová kríza, lebo Irak odmieta povoliť kontrolu vo veľkých priestoroch prezidentských palácov, kde existuje podozrenie z ukrývania zbraní, chemikálií a dokumentov. Šesť tímov včera opustilo hlavné priestory v Bagdade a rozišli sa do viacerých miest v Iraku. Inšpekčné tímy sa do Bagdadu vrátili v piatok po tom, čo iracký vodca Saddám Husajn 13. novembra vyhostil amerických členov UNSCOM, ktorých obvinil zo špionáže.
ROUTE 66 IDE NA ODBYT
V posledných mesiacoch zmizlo mimoriadne množstvo dopravných značiek z legendárnej Route 66, ktorá pretína naprieč Spojené štáty americké. Na turistami najvyhľadávanejšom úseku cesty v Arizone neznámi páchatelia odmontovali a ukradli od začiatku tohto roka 120 značiek, na porovnanie v minulom roku to bolo 90 značiek. Za jedinú septembrovú noc zmizlo z odľahlej časti diaľnice 21 značiek. Zlodeji podľa miestnej polície najčastejšie kradnú práve označenie cesty - Route 66. Route 66 - dlhá 3920 kilometrov - sa začína v Chicagu v štáte Illinois a končí v Los Angeles v Kalifornii. Prechádza ôsmimi štátmi a tromi časovými pásmami. V rokoch 1920 až 1930 to bola hlavná dopravná tepna medzi americkým stredozápadom a Kaliforniou. Polícii sa zatiaľ nepodarilo prichytiť nikoho priamo pri čine, podozrieva však najmä zahraničných turistov. O Route 66 sa zaujímajú prevažne dovolenkujúci Francúzi a Nemci. Zlodejovi hrozí až dvojročné väzenie a inštalácia jednej novej značky stojí 200 USD.
POSÁDKA ŠVAJČIARSKEJ FREGATY V BEZPEČÍ
Švajčiarska fregata MSC Carla s posádkou 34 Talianov na palube sa včera doslova prelomila napoly v búrke pri portugalských brehoch v Atlantickom oceáne. Počas záchrannej operácie portugalských námorných síl boli všetci jej cestujúci úspešne evakuovaní z vraku. Posádka 39 000-tonového nákladného plavidla sa utiahla do vraku, ktorý ostal nad vodou, keď sa predná časť lode vo vlnobití odlomila a potopila. Na pomoc im prišla portugalská korveta a na záchrane členov posádky sa podieľala aj libérijská cyperská loď. Všetci členovia posádky sú v poriadku, len traja utrpeli ľahšie zranenia.