Nedávno vyšla v Írsku kniha Dubček známy neznámy, ktorú v roku 1993 zostavila Tereza Michalová, a ktorá pod týmto názvom vyšla aj v SR. Neskôr sa s ňou zoznámil írsky vysokoškolský profesor Annraoi de Paor z Elektrotechnickej fakulty v Dubline. Ten prednášal na Elektrotechnickej fakulte STU na katedre automatizácie a regulácie v Bratislave. Annraoi de Paor, veľký ctiteľ A. Dubčeka, sa kvôli nemu naučil aj po slovensky. Knihu najprv preložil do angličtiny, potom do írskeho jazyka. Kniha je zaujímavá aj svojou obálkou - obsahuje dve fotografie. Na jednej je A. Dubček známy počas udelenia čestného doktorátu v Dubline a na druhej neznámy z rokov, keď bol v nemilosti. Preklad knihy dokazuje, že Alexander Dubček mal a má v Írsku veľa obdivovateľov.
KOCÚR VO VÝSLUŽBE
Vládni predstavitelia v Londýne odmietli zverejniť miesto pobytu kocúra Humphreyho, dlhoročného maskota rezidencie britského premiéra na Downing Street v Londýne. "Áno, žije a býva v pokojných končinách na predmestí," uviedol o kocúrovi hovorca vlády, ale odmietol upresniť jeho adresu. Bývalý minister za konzervatívnu stranu Alan Clark sa počas víkendu zaujímal o osud kocúra, ktorý išiel pred dvoma týždňami "do výslužby" a odvtedy ho už nikto viac nevidel. Podľa britských novín však Humphrey, ktorý prvýkrát vkročil do budovy na Downing Street počas vlády Margaret Thatcherovej v roku 1989, dostal "kopačky", pretože manželka Tonyho Blaira Cherie je na mačky alergická. Kolujú však aj reči, že vo veku 11 rokov sa Humphrey stal takým nezdržanlivým, že jeho prítomnosť mohla byť v celej rezidencii ľahko zistiteľná.
NAJSTARŠIE PIVO
Španielsky archeológ Jordi Joan z barcelonskej univerzity našiel podľa vlastných slov zvyšky najstaršieho piva v Európe. V osade Geno z doby bronzovej v severovýchodnej provincii Lerida objavil stopy takmer 3000 rokov starého zlatého moku. Zvyšky pochádzajú z 9. a 10. storočia pred Kristom a sú tak najstarším zdokumentovateľným nálezom piva v Európe. Pivo starovekých Iberov, ktorí žili na Iberskom polostrove pred príchodom Rimanov, malo sladšiu a menej horkú chuť ako dnešné pivo, povedal J. Joan v Barcelone.
DVOJHLAVÝ PLAZ
26 centimetrov dlhého - dvojhlavého - pytóna chytili študenti na Srí Lanke. Informoval o tom nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ) v najnovšom vydaní. Zvláštneho tvora "prepravili" v zaváracom pohári na miestnu policajnú stanicu v Tissamaharame, kde ho prevzal zástupca zväzu na ochranu zvierat a odniesol ho do zoologickej záhrady. Pytón má dve hlavy s dvoma mozgami, dvoma jazykmi a dvoma tráviacimi trubicami, ktoré sa spájajú v jednom žalúdku, píše SZ s odvolaním sa na predstaviteľa zväzu. Spokojný pytón už opäť samostatne naháňa a loví žaby. O žranie potravy sa stará jeho pravá hlava.