ch trhoch posilniť dôveru investorov. APEC je regionálne združenie 18 ázijských a tichomorských krajín, ustanovené na podporu vzájomného obchodu a vytvorenia spoločného trhu. Štátnikov, medzi ktorými je prezident Spojených štátov Bill Clinton, Číny Ťiang Ce-min a japonský premiér Rjútaró Hašimoto, privítal hostiteľ summitu, kanadský premiér Jean Chrétien. Pred schôdzkou s Hašimotom Clinton podotkol, že Japonsko by mohlo pomôcť vyviesť Áziu z finančnej krízy. Stretnutie najvyšších predstaviteľov krajín APEC sa koná práve v čase, keď sa Ázia dostala do ťažkej ekonomickej krízy. Japonsko musí znova a znova presvedčovať svet, že je bohatým štátom podporujúcim ostatné ázijské krajiny a nie len ďalšou problematickou ekonomikou, ktorá potrebuje pomoc. Kvôli mimoriadnemu úspechu japonského hospodárstva po druhej svetovej vojne mnoho expertov vyzdvihovalo ojedinelý ázijský ekonomický model, ktorý kombinoval dynamiku trhu s prednosťami centrálneho vládneho plánovania. Nový systém podľa niektorých obdivovateľov prosperoval čiastočne - vďaka konfuciánskym cnostiam - tvrdej práci, kolektívnej iniciatíve a rešpektu k autorite, napísal včera denník The Washington Post. Vo chvíli, keď však investori ázijské trhy opúšťajú a vlády v oblasti zdráhavo prijímajú finančnú výpomoc, stúpenci voľného trhu prehlasujú tzv. ázijský zázrak za mýtus.
V tejto situácii Hašimotovmu úsiliu iste neprospel pád jednej z najväčších japonských maklérskych firiem krátko pred jeho odletom do Vancouveru a následný prepad tokijského akciového trhu. Veľkú ranu zasadilo pozícii ázijskej veľmoci piatkové vyhlásenie Južnej Kórey, 11. najväčšej ekonomiky sveta, že sa nezaobíde bez 20-miliardovej pomoci Medzinárodného menového fondu (MMF). Po krachu najväčších spoločností a prepade meny sa tak na MMF obracia Južná Kórea ako ďalšia ázijská krajina po Thajsku, Indonézii a Filipínach.
Ako sa ukazuje, v dôsledku ázijskej finančnej krízy, nech má japonský štýl rozvoja akékoľvek prednosti, má aj mnoho nedostatkov. Veľa ázijských činiteľov ale odmieta sebaspytovanie. Iní Ázijčania sú ale ochotnejší pripustiť, že mnoho terajších ťažkostí je priamym dôsledkom spoločenských a politických prvkov, ktoré boli dlho považované za najväčšie klady - tesnej spolupráce medzi vládou a priemyslom a dlhodobého plánovania a investícií. Ázijská kríza taktiež ukázala, že japonský model funguje len vtedy, ak sa ním riadi iba jedna krajina. Pretože aj iné ekonomiky v Ázii začali tú istú exportnú stratégiu. Región produkuje viac áut, televízorov, počítačov a ďalších výrobkov, ako ich svet môže kúpiť.
Autor: čtk/AP