BRATISLAVA (SITA) - Základná otázka pri integrácii bankových sústav asociovaných štátov do Európskej únie (EÚ) je, či sú banky v strednej a východnej Európe dostatočne veľké a skúsené, aby sa vyrovnali s konkurenicou v EÚ. Na medzinárodnej konferencii "Pripravenosť bankovej sústavy na vstup do EÚ" to povedal zástupca Inštitútu pre európske štúdie univerzity v Grazi Peter Haiss.
Skúsenosti bankárov strednej a východnej Európy sú na vysokej úrovni, ale boli získané v centralizovanej ekonomike, čiže sú nepoužiteľné v trhovej ekonomike. Skúsenosti sú zamerané skôr na vnútorný manažment, ako na uplatňovanie na trhoch strednej a východnej Európy, ktoré sú veľmi malé. Analýza, ktorú inštitút vypracoval, zdôraznila dôležitosť odvetvia finančných služieb, ako aj potrebu určiť trhom usmerňované bankové riadenie firiem.
Bankový sektor krajín strednej a východnej Európy zaostáva za vyspelými krajinami. Kapitálové trhy v transformujúcich krajinách sa vyznačujú nízkou likviditou. "Banky v týchto krajinách musia robiť rozumnú a opatrnú politiku, pretože ich činnosť má vplyv na široké vrstvy obyvateľstva," povedal P. Haiss.
Ako uviedol P. Haiss, problémom nie je legislatíva, ktorá sa už približuje legislatíve EÚ, ale implikácia týchto zákonov. Ďalšie problémy s ktorými sa bankový sektor stretáva, je predovšetkým malý, ale vysoko rizikový trh, privatizácia bánk tiež vnáša do sektora neistotu. Niektoré banky sú v takej zlej situácii, že im už nepomôže ani rekapitalizácia. P. Haiss zároveň uviedol, že ak banky majú ťažkosti riadiť samy seba, možno od nich len ťažko očakávať, že budú mať pozitívny vplyv na riadenie firiem a zvýšenie efektívnosti firiem. "Ak Agenda 2000 zatiaľ nepovažuje banky strednej a východnej Európy za pripravené, je nádej, že v budúcej agende bude tento postoj iný," uzavrel svoje vystúpenie P. Haiss.