BRATISLAVA (SITA) - "Demokratická strana (DS) vyjadruje vážne znepokojenie nad rastúcim zadlžením štátneho rozpočtu a verejných financií ako takých. Spôsob, akým vláda rieši rastúci štátny a verejný dlh, nemožno nazvať inak ako hospodárenie typu po nás potopa," uviedol na tlačovej besede Demokratickej strany (DS) jej ekonomický expert Ivan Mikloš.
Tvrdenie vlády o znížení deficitu v roku 1998 na 5 mld Sk je podľa Mikloša len kamuflážou. "Štátny rozpočet na rok 1997 bol vlani prijatý s predpokladaným celkovým deficitom 36,9 mld Sk. Tento istý ukazovateľ pri vládnom návrhu štátneho rozpočtu na rok 1998 je 51,3 mld Sk, aj keď sa o ňom cudne mlčí a uvádza sa len fiškálny schodok 5 mld Sk," dodal I. Mikloš. Podľa jeho slov v roku 1998 bude musieť štát emitovaním štátnych dlhopisov zabezpečiť zdroje v rozsahu viac ako 91 mld korún.
I. Mikloš upozornil na to, že vo výdavkoch štátneho rozpočtu nie sú zahrnuté výdavky na krytie pohľadávky Československej obchodnej banky (ČSOB) voči Slovenskej inkasnej. Podľa jeho slov však Mečiarova vláda už v decembri 1993 zaviazala Ministerstvo financií SR zahrňovať tieto výdavky do štátneho rozpočtu. V apríli ČSOB podala návrh na začatie arbitrážneho konania proti Slovenskej republike, zastúpenej ministerstvom financií, za svoju pohľadávku voči Slovenskej inkasnej vo výške 13,7 mld Sk na Medzinárodnom stredisku pre riešenie sporov z investícií vo Washingtone.
Mečiarove vlády dokázali za obdobie rokov 1992 až 1997 totálne rozvrátiť štátne financie spôsobom, ktorý bude do budúcnosti znamenať obrovské problémy nielen pre akúkoľvek slovenskú vládu, ale aj pre občanov tejto krajiny, konštatoval I. Mikloš.