štúdií NBS Jozef Makúch vo svojom príspevku na konferencii Pripravenosť bankovej sústavy na vstup do EÚ.
NBS rešpektuje, že integrácia do EÚ je prvoradou úlohou vlády. Problémy pri tomto procese nevidí ani tak v spôsobe preberania legislatívnych noriem, platných v EÚ, ako v potrebách a možnostiach bankového sektora, ktoré vyplývajú z jeho postavenia i z postavenia podnikovej sféry. Za rozhodujúci faktor považuje NBS zvýšenie konkurencieschopnosti, čo je základná podmienka pre bezšokové pripojenia sa k jednotnému trhu. Je preto potrebné vytvárať predpoklady na liberalizáciu a NBS bude podľa J. Makúcha tento proces podporovať.
Generálny riaditeľ Sekcie štátnej pokladnice a finančnej politiky Ministerstva financií SR (MF SR) Jozef Troják hovoril o riadení, krytí i vykazovaní štátneho dlhu a deficitu štátneho rozpočtu. Podľa J. Trojáka je v súvislosti s konvergenčnými kritériami pre vstup do EÚ vážnou otázkou, či ďalší rast štátneho dlhu neohrozí menovú stabilitu. Prehlbujúce sa riziká deficitného financovania sú žiaduce riešiť predovšetkým minimalizáciou deficitu na čo najnižšiu mieru. Táto myšlienka je zapracovaná aj do Stratégie finančnej politiky a má byť obsiahnutá aj v Strednodobých finančných výhľadoch, ktoré by mali odhadovať pravdepodobný vývoj štátneho rozpočtu i jeho vzťahu k ostatným rozpočtom.
Od 1. januára 1999 pripravuje podľa J. Trojáka MF SR prevrat v systéme hospodárenia štátneho rozpočtu zavedením systému štátnej pokladnice, pri ktorom by všetky subjekty, napojené na štátny rozpočet, používali jediný účet u NBS prostredníctvom regionálnych pokladníc. Tento systém by mal tiež priblížiť fungovanie systému verejných financií systémom uplatňovaným v EÚ.
Ako ďalej uviedol J. Troják, rastúce zadlženie, predovšetkým vnútorné, prináša riziká v smere zvyšovania sekundárneho dlhu, rastu úrokovej miery, vytláčania úverov pre podnikovú sféru s následným poklesom investícií, ako aj možnosť vyčerpania kapacity finančného trhu s následnou infláciou. Komplexné zabezpečenie dlhovej stratégie si vyžaduje dlhodobejšiu spoluprácu MF SR a NBS. Dlhodobo nie je možné dosahovať vysoký rast, nízku infláciu a menovú stabilitu súčasne. V tomto svetle podľa J. Trojáka treba zvažovať vhodnosť doterajšej reštriktívnej menovej politiky NBS, keďže sama osebe nie je najvhodnejším nástrojom na riešenie problémov vonkajšej nerovnováhy. Riešenie súčasnej nerovnováhy preto J. Troják vidí v súčasnom sprísnení rozpočtovej politiky a uvoľnení menovej politiky.