ŽENEVA, BAGDAD (Reuters, ČTK) - Irak sa dohodol s Ruskom, že inšpektori OSN sa vrátia do Iraku a obnovia svoje pôsobenie. Oznámila to iracká tlačová agentúra INA, čím sa vyriešila tri týždne trvajúca kríza. Spoločné rusko-iracké vyhlásenie bolo vydané v Bagdade a v Moskve po nočnom stretnutí v Ženeve, na ktorom veľmoci požadovali, aby Irak umožnil inšpektorom návrat bez kladenia podmienok. Agentúra INA citovala vyhlásenie, podľa ktorého Rusko prispeje k rýchlemu zrušeniu sankcií voči Iraku, "zvlášť pri uplatnení odstavca 22 Rezolúcie (OSN) 687 bez ďalších podmienok, a preto budú podniknuté rýchle kroky na zintenzívnenie práce Zvláštnej komisie." Odstavec 22 vyzýva k ukončeniu obmedzení vývozu irackej ropy, zavedených po irackej invázii do Kuvajtu v r. 1990, ak inšpektori OSN overia, že Irak už nemá zbrane hromadného ničenia. Irak tvrdí, že sa riadi rezolúciami OSN a že reštrikčné sankcie by mali byť zrušené. Dohoda bola uzavretá po výmene listov medzi irackým prezidentom Saddámom Husajnom a ruským prezidentom Borisom Jeľcinom. Richard Butler, šéf Zvláštnej komisie OSN, včera oznámil, že jeho misia sa do Iraku vráti pravdepodobne dnes, pokiaľ Bagdad oficiálne potvrdí dohodu, ktorú včera dosiahli. Podľa dohody síce mohla komisia obnoviť svoju prácu už včera, Butler sa však o irackom rozhodnutí dozvedel iba z médií a čaká preto na oficiálne potvrdenie.
Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Veľkej Británie, Ruska a Francúzska a čínsky predstaviteľ vydali po mimoriadnych ženevských rozhovoroch vyhlásenie. Privítali úsilie Ruska dosiahnuť diplomatické riešenie a vyjadrili nádej, že to povedie "k bezpodmienečnému a úplnému splneniu všetkých závažných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN Irakom". Americká ministerka zahraničných vecí M. Al-brightová priletela až z Indie a po rozhovoroch vyhlásila, že hovoriť o redukcii amerických síl v Iraku by bolo predčasné. Podľa krátkeho vyhlásenia piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN by sa dnešné stretnutie Zvláštnej komisie OSN (UNSCOM) malo zaoberať problémom "ako zefektívniť prácu UNSCOM". Nepadlo ani slovo o ukončení sankcií OSN, či o zmiernení opatrení. Francúzsky minister Vedrin pripustil diskusiu ohľadom zloženia inšpekčných tímov, ktorých členovia už čakali na príkaz k návratu.
Roztržka medzi Irakom a OSN sa začala 29. októbra, keď Irak obvinil Američanov v službách OSN zo špionáže a vypovedal ich z krajiny, pričom OSN stiahla väčšinu svojich inšpekčných tímov, poverených odhaľovaním zbraní hromadného ničenia. USA a Veľká Británia, spojenci z vojny v Perzskom zálive, ktorí vyhnali Irak z Kuvajtu, postupovali diplomaticky, no hrozba použitia vojenských krokov eskalovala. Proti tomu sa zdvihla opozícia v rámci arabského sveta aj za jeho hranicami.