ľudí sa od roku 1947 absolútne zmenili. Vtedy si kráľovskú rodinu veľmi vážili a cenili a vtedajšieho kráľa a kráľovnú zbožňovali, čiastočne za spôsob, akým s nimi zdolávali nástrahy a ťažkosti 2. svetovej vojny. Či už sa zmenila verejnosť alebo monarchia, momentálne príslušníkov kráľovskej rodiny považujú za povznesených a celkom vzdialených realite každodenného života. Ich obľuba povážlivo klesla po desaťročí škandálov a rozchodov medzi mladšími členmi rodiny a dosiahla dno po augustovej smrti všeobecne milovanej princeznej Diany.
Kráľovná Alžbeta II. (Alžbeta Alexandra Mária, Jej kráľovská výsosť Alžbeta II., z milosti božej kráľovná Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ostatných dŕžav a území, hlava Spoločenstva a obhajkyňa viery) už pred rokom prejavila ochotu modernizovať a reformovať tisícročnú monarchiu a jej tradície, no anketa, usporiadaná v predvečer výročia, ukázala, že ich čaká poriadny kus práce. Celková podpora kráľovskej rodine klesla zo 65% v r. 1983 na dnešných 32% a iba každý piaty mladý človek považuje monarchiu za dôležitú.
Na londýnskom bankete princ Filip robil narážky na prekonané ťažkosti v nezvyčajne romantickom príhovore, v ktorom vysvetlil úspešnosť svojho manželstva. "Myslím, že hlavné ponaučenie, ku ktorému sme dospeli je, že tolerancia je základnou ingredienciou každého šťastného manželstva. Hádam nie je natoľko dôležitá, keď sa veci vyvíjajú priaznivo, ale je kľúčová, keď sa vzťah skomplikuje." Dodal tiež: "Môžete mi veriť, že kráľovná priam oplýva toleranciou." Filip, ktorého médiá často obviňovali, že je chladným a rezervovaným otcom, tiež vzdal hold svojim štyrom deťom, z ktorých ani jedno nenasledovalo príklad manželstva svojich rodičov. Traja sa rozviedli, medziiným aj Charles s Dianou, zatiaľ čo najmladší princ Edward sa ešte ani neoženil. "Pravda, som trochu zaujatý, ale myslím, že naše deti si počínali dosť dobre za daných náročných okolností a dúfam, že mi prepáčite rodičovskú hrdosť," uzavrel svoje vyznanie princ Filip.
Kráľovnin manžel stál vždy tak trochu v pozadí svojej ženy-panovníčky. Pôvodom grécky a dánsky princ zo šlezvicko-holštajnsko-sondenbursko-glückburského rodu po zvrhnutí gréckej dynastie odišiel do exilu, prevzal meno svojej matky Mountbatten a stal sa dôstojníkom britského námorníctva. Filipove a Alžbetine deti nesú meno po matke - Windsor a ich dynastia sa od roku 1960 z rozhodnutia kráľovnej nazýva Mountbatten-Windsor. Kráľovná Alžbeta II. je v histórii šiestou ženou na britskom tróne a po kráľovnej Viktórii a Alžbete I. treťou najdlhšie panujúcou britskou kráľovnou.
FOTO: Svadobná fotografia kráľovnej Alžbety II. a princa Filipa, vojvodu z Edinburghu.
Autor: (Reuters, ik), FOTO-ČTK