návrhu na väzbu vyhovieť. Odborníci návrh novely považujú za pokus obmedziť súdnu moc. Ako denník SME informoval prezident Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Ľudovít Bradáč, vládou SR pripravená novela Trestného poriadku je v rozpore s niektorými pre SR záväznými medzinárodnými dokumentmi. Vládny návrh novely Trestného poriadku v týchto dňoch presadila vládna koalícia v parlamente do tzv. druhého čítania. Znamená to, že novelu prerokujú parlamentné výbory a následne aj plénum. Na prijatie novely v pléne stačí nadpolovičná väčšina hlasov poslancov v čase jej prerokúvania. Vládna koalícia HZDS, SNS a ZRS takouto väčšinou disponuje - v 150-člennej NR SR má 83 kresiel. Rada ZSS 9. novembra 1997 k pripravovanému zavedeniu obligatórnej väzby prijala nasledovné stanovisko:
1. O väzbe má rozhodnúť nezávisle a nestranne súd. Tento musí mať dostatočne široký rámec úvahy, aby mohol prihliadnuť na všetky okolnosti prípadu - vrátane požiadaviek účinnej ochrany spoločnosti a náležitého rešpektovania ústavne zaručenej osobnej slobody jedinca a podľa toho spravodlivo rozhodnúť. Vyplýva to z článku 5 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý upravuje podmienky zásahov do osobnej slobody jedinca, a ktorým je Slovenská republika viazaná.
2. Politickou prekážkou prijatia inštitútu obligatórnej väzby je odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy R (80) I z 27. júna 1980, kde sa o väzbe v článku 1 uvádza: "So zreteľom na predpoklad neviny nebude žiadna osoba obvinená z trestného činu daná v priebehu konania do väzby, ak to za daných okolností nebude nutné. Väzbu v priebehu konania je preto treba považovať za opatrenie výnimočné, nikdy nemôže byť povinná a nesmie vykazovať znaky trestu.
Autor: SME - bog, jo