BRATISLAVA (SITA, P67value) - Pokles krátkodobých sadzieb na medzibankovom trhu sa zatiaľ neprejavil oživením na kapitálovom trhu. Z významných emisií klesli takmer všetky. V priebehu týždňa oslabili všetky indexy. Tohtoročné májové dno bolo vystriedané novým dnom novembrovým.
Akcie VSŽ sú jednou z mála emisií, ktoré zaznamenali jednopercentný nárast. Zverejnené výsledky za prvých deväť mesiacov boli prekvapujúce vzhľadom na výšku prevádzkovej straty v hodnote 836 mil. Sk. Kladný hospodársky výsledok 570 mil. Sk bol dosiahnutý vďaka zisku z finančných operácií vo výške 1,86 mld Sk. Zverejnené výsledky svojou štruktúrou pripomínajú obdobie rokov 1993 - 1995, keď vďaka spôsobu účtovania VSŽ dlhodobo vykazovali prevádzkovú stratu a zisk bol generovaný v oblasti finančných operácií. Podľa hovorcu VSŽ boli zmeny v zverejnených výsledkoch spôsobené metodikou účtovania a v závere roku by sa všetko malo vrátiť do starých koľají.
Za prvých 9 mesiacov tohto roka dosiahol objem výroby v spoločnosti Plastika Nitra hodnotu 1,36 mld Sk. Spoločnosť zaznamenala za toto obdobie čistý zisk 41,876 mil. Sk, čo zodpovedá čistému zisku ako za minulý rok. Naopak, cena akcií Plastiky klesla pri nevýrazných objemoch v závere týždňa pod 400 Sk, teda o viac ako polovicu v porovnaním s rovnakým obdobím roku 1996. Pri tohtoročnom dne na úrovni okolo 750 Sk sa pohybuje i cena Chemolaku. Skupina spoločností ZSNP, ktorú tvoria ZSNP, a.s., a jej dcérske spoločnosti, vykázala za deväť mesiacov tohto roka nekonsolidovaný zisk pred zdanením 166 mil. Sk. Za rovnaké obdobie minulého roka bol zisk skupiny 157 mil. Sk. Akcie Závodu SNP síce stúpli v priebehu týždňa o 6% na 212 Sk, súvis tohto pohybu s výsledkami skupiny ZSNP zostáva okrajový. Za prvý polrok dosiahol samotný Závod SNP stratu takmer 118 mil. Sk. Predpokladaná strata do konca tohto roka by mala dosiahnuť 186,574 mil. Sk. Eximbanka odsúhlasila poistenie kontraktu rekonštrukcie a modernizácie kubánskej elektrárne Nuevitas v hodnote 16,5 mil. USD, ktorý získali SES Tlmače. Týždenný nárast ceny akcií SES o 2% neznamená vybočenie z úrovne medzi 270 - 300 Sk držanej od začiatku októbra. Nárast ceny Slovenských lodeníc o päť percent znamená ich vzostup z tohtoročného dna ležiaceho na 400 Sk dosiahnutého v predminulom týždni. Na BCPB zaznamenali lodenice maximálnu týždennú cenu na 464 Sk. Prepad ceny po neúspešnej emisii dlhopisov by tým mohol byť ukončený. Akcie Biotiky naďalej vytrvalo pokračujú v postupnom náraste z tohtoročného dna ležiaceho na 290 Sk. Ich vzostup o 5% je jedným z posledných plusov uplynulého týždňa.
Nepriaznivá situácia zasahuje investičné fondy bez ohľadu na kvalitu ich správy. Cena akcií Tatra kupónu IF klesla o 3%. Nie je pravdepodobné, že by sa mohla v dohľadnej dobe dostať aspoň na 50-percentnú úroveň vnútornej hodnoty majetku. Akcie bývalého IF VÚB kupón sa stále držia nad tohtoročným dnom ležiacom na 135 Sk, po týždennej strate o 7% však klesajú na 153 Sk. Cena akcií IF PSIPS klesla o 9% a po mesačnom poklese o 25% končila týždeň na 77 Sk.
Jeden z najvýraznejších prepadov zaznamenala v uplynulom týždni Bučina, ktorá v strede týždňa klesla až pod hranicu 90 Sk. Piatkový návrat nad 100 Sk nebol spojený s výraznejším realizovaným objemom. Prepad ceny bol pravdepodobne spôsobený veľkým utorkovým obchodom na parkete burzy, keď bol pri cene 81 Sk realizovaný objem viac ako 1,5 mil. Sk. Obdobie poklesov neobišlo ani Drôtovňu Hlohovec. Po 15-percentnej týždennej strate a iba 20-tisícovom objeme realizovanom na anonymných trhoch klesla cena jej akcií na 382 Sk. Napriek zaujímavým hospodárskym výsledkom pokračovali v poklese aj akcie Harmaneckých papierní. Týždenná strata o 11% a minimálna týždenná cena 353 Sk znevýhodňujú výsledky výrazného rastu v druhej polovici októbra. Chirana Prema klesla po prvýkrát v tomto roku pod 200 Sk. Na trhu RMS zaznamenala minimálnu cenu na 181 Sk. Záverečný kurz nad 200 Sk dosiahla iba vďaka piatkovému obchodu na BCPB, kde sa pri cene 205 Sk zobchodovalo 1707 kusov. Považské strojárne zastavili svoj pokles na RMS na 150 Sk. Na BCPB boli už tradične obchodované pri cene o viac ako o 15 percent vyššej. Dlhodobá výrazná diferencia ceny tohto relatívne likvidného titulu na dvoch kapitálových trhoch sa už stáva jeho charakteristikou tak ako dlhodobý zostupný trend trvajúci už viac ako rok.
Všeobecnému klesajúcemu trendu sa prispôsobili aj akcie Slovakofarmy, ktoré po 6-percentnej týždennej strate klesajú zatiaľ tesne nad hranicu 4000 Sk. Akcie VÚB sa opäť priblížili k nominálu.
Informácie posyktuje internetová stránka http://www.p67value.sk