v Martine vedia, že jediným a pôvodným poslaním martinského medzinárodného projektu je prezentácia knihy ako výtvarného artefaktu. Bienále predstavuje návštevníkom galérie knihu ako umelecký originál, ako dielo s cennými ilustráciami či netradičnou, umelecky a remeselne majstrovsky zvládnutou väzbou alebo komplexným grafickým riešením, vrátane typografie a autorského písma. Ak k tomu priradíme knižné značky (ex libris) a reštaurovanie starých kníh, dostaneme kompletný výpočet súťažných kategórií Bienále knižného umenia v Martine.
Okrem súťažných kategórií však výstava predstavuje i diela, ktoré sa knihou inšpirovali. Sú tu knihy-objekty, ale aj inštalácie, ktoré práve pre svoju výlučnosť a originalitu spĺňajú kritérium umeleckého originálu, ktorý žije svoj osobitý život iba počas trvania výstavy. Na druhom ročníku bienále sa prvýkrát predstavuje kniha aj ako počítačové médium. Zámer nadobudol konkrétnu podobu v prezentácii knihy na CD-ROM liverpoolskej trojice autorov Davida Crowa, Jonathana Hitchena a Michelle Wardlle.
Medzinárodná porota bienále na čele s grafikom Janom Rajlichom st., spoluautorom brnianskeho bienále a priateľom martinského projektu, rozdelila spolu štrnásť cien. Hlavnú, Cenu Mikuláša Galandu, získal portugalský grafický dizajnér Joao Machado za grafické riešenie kolekcie príležitostných a monografických publikácií. Cenu martinskej Neografie, a. s., si odniesol mladý slovenský grafický dizajnér a typograf Peter Biľak. Cena umožňuje jej nositeľovi realizovať vlastný projekt v tlačiarni Neografia. Z ďalších cien si zaslúži pozornosť nositeľ Ceny ministra životného prostredia SR za dielo, ktoré najvýraznejším spôsobom reflektuje ekologickú problematiku. Stal sa ním český výtvarník Petr Babák za publikáciu Příhody. Cenu Matice slovenskej, udelenú knižnému dielu, ktoré reflektuje pôvodnú slovenskú literatúru, získala Brigita Haászová za reštaurovanie historickej publikácie J. Tranovského Cithara sanctorum. V kategoriálnych cenách dominovali ilustrácie Dušana Kállaya k tchajwanskej rozprávkovej knižke Concert of Insects a autorská bibliofília Karola Barona Beštiár.
Na martinskom bienále sa okrem autorských individualít a ich často ešte edične nerealizovaných knižných titulov predstavujú aj vydavateľské subjekty a študentské projekty (kolekcia študentov VŠVU z ateliérov doc. Ľ. Longauera a prof. D. Kállaya a i.). Bienále si možno pozrieť v Turčianskej galérii až do 15. januára.
Autor: SME-jk