do Nemecka
Minulý týždeň otvorili diaľnicu D5 z Prahy na hranice s Nemeckom v úseku Plzeň - Rozvadov. Tento 62 kilometrový betónový úsek bol postavený za 3 roky, doteraz sa na ňom preinvestovalo 7 mld Kč. Časť nákladov zabezpečila Európska investičná banka, ktorá poskytla na túto diaľnicu úver 165 mil. ECU so splatnosťou 20 rokov. Na tomto úseku je informačný systém s premennými dopravnými značkami. Na nemeckej strane má byť prepojenie do Norimbergu dokončené až v roku 2000. Diaľnica D5 je prerušená v Plzni, lebo o vedení obchvatu tohto mesta nie je rozhodnuté. Vznikol spor medzi rôznymi záujmovými skupinami: obyvateľmi bytových domov, ekológmi, vlastníkmi pozemkov. Očakáva sa, že obchvat bude vybudovaný až v roku 2002. Včera bol otvorený aj diaľničný pohraničný prechod Rozvadov - Weidhaus. Diaľničná sieť v ČR tak dosiahla dĺžku 480 km.
Drahšia voda
Od Nového roka bude kubický meter vody v Ostrave spolu s jeho odvedením stáť pre domácnosti takmer 26 Kč, pre iných odberateľov 31 Kč. Pre byty to predstavuje zvýšenie o 10 %. Ostravský mestský vodárenský podnik zdôvodnil zdraženie skutočnosťou, že nakupuje vodu od Severomoravských vodovodov a kanalizácií, a.s., za vyššiu cenu. Cena vody v ČR je regulovaná iba vecne, nie maximálne stanovenou cenou, preto jej cena je v rôznych miestach ČR rozdielna.
Konkurz Poldi
Do konca októbra sa do konkurzu na Poldi Ocel, s.r.o. Kladno, ktorý vyhlásil FNM ČR na jar, prihlásilo takmer 2000 veriteľov s celkovými pohľadávkami za 6 mld Kč. Najviac si uplatňuje Komerční banka, a.s. - vyše 4 mld Kč. Medzi veriteľmi sú aj miestny finančný úrad, ktorý vyberá v ČR dane, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Pragobanka, ktorá má pohľadávku takmer pol miliardy. Pohľadávky majú aj rôzne spriaznené spoločnosti, napr. spoločnosť bývalého riaditeľa Vladimíra Stehlíka - Bohemia Art. Známy advokát Milan Hulík si uplatňuje pohľadávku vyše milióna korún. Konkurz je zťažený právnym úkonom bývalého vlastníka Stehlíka, ktorý majetok Poldi previedol do spoločnosti Poldi Steel, a.s. V sobotu v Práci bolo uvedené, že bližšie neurčená firma z Kladna si uplatňuje exekúciou starú pohľadávku huty Poldi na dodávku materiálu za 12 mil. Sk pre ZŤS Dubnica, a.s.
Budovu rozhlasu predali
Ešte za socialistickej federácie sa začala v Prahe na Pankráci stavať ústredná budova vtedy Československého rozhlasu. Jej účtovná hodnota je 1,2 mld Kč. V roku 1993 Český rozhlas (ČRo) vyhlásil, že budovu nepotrebuje a že doterajšie priestory na Vinohradskej ulici mu stačia. Niektorí predstavitelia na Slovensku žiadali, aby sa budova stala predmetom delenia federálneho majetku. V roku 1994 sa stavba budovy zastavila a jej vlastník ČRo sa usiloval budovu predať. Ani v opakovanej verejnej súťaži, keď sa cena budovy znížila z pôvodných 1,35 mld Kč, sa ju nepodarilo predať. Až minulý týždeň generálny riaditeľ ČRo Vlastimil Ježek oznámil, že budova bola predaná za 550 mil. Sk singapurskej investičnej skupine Wells Holdings. Singapurčania mienia v budove vytvoriť komerčné centrum. Sprostredkovanie tohto obchodu pomohla česká obchodná misia v Singapuri.
Autor: jv