BONN (ČTK) - Ako významný precedens, ktorý by mohol mať ďalekosiahle dôsledky predovšetkým pre východoeurópske obete nacizmu, je v Nemecku hodnotený stredajší rozsudok bonnského krajinského súdu, ktorý priznal jednej židovskej žene nárok na odškodnenie za prácu, ktorú bola nútená vykonávať počas svojho väznenia v koncentračnom tábore v Osvienčime v rokoch 1943-45.
Prvé rozhodnutie tohto druhu, ktoré kedy nemecký súd vyhlásil, otvára možnosť uplatniť podobný nárok aj ďalším osobám, ktoré boli počas vojny zavlečené do Nemecka na nútené práce a doteraz neboli odškodnené, teda predovšetkým obetiam z krajín strednej a východnej Európy, jednotne usudzujú komentátori.
Súd totiž uznal za oprávnený nárok Rywky Merinovej a priznal jej odškodnenie vo výške 15 000 mariek plus úroky od 9. apríla 1992 (dňa podania žaloby) práve s odôvodnením, že dosiaľ od Nemecka nedostala nijakú náhradu na základe spolkového zákona o odškodnení, a to preto, že nárok nemohla uplatniť v zákonnej lehote. Merinová sa totiž len v roku 1968 vysťahovala z Poľska do Izraela.
K zásadnému politickému rozhodnutiu vyzvala včera opozičná strana Zelených nemeckú vládu, ktorej predstavitelia poukazujú na to, že situácia, keď niektoré obete toho istého bezprávia sú odškodnené a iné nie, je neudržateľná. Zelení, ktorí predpokladajú, že rozsudok bonnského súdu pred ďalšími inštanciami neobstojí, predložili včera vlastný návrh zákonného opatrenia, ktoré by umožnilo odškodniť za ušlé mzdy všetky osoby, ktoré museli počas vojny vykonávať nútené práce. Návrh predpokladá zriadenie zvláštnej nadácie a jednorazové odškodnenie vo výške 500 až 10 000 mariek. Za nové rokovanie s vládou s cieľom dosiahnuť zákonné úpravy, umožňujúce odškodnenie, sa vyslovil aj predseda Ústrednej rady Židov v Nemecku Ignatz Bubis. Podobnou požiadavkou reagovala na rozsudok aj najsilnejšia opozičná strana - sociálna demokracia (SPD) - ktorá však súčasne pripomenula morálnu zodpovednosť veľkých priemyselných podnikov, ktoré počas vojny nútené práce hromadne využívali. Keby koncerny uznali a splatili svoje dlžoby voči obetiam, bola by žaloba (pred bonnským súdom) zbytočná, uvádza sa vo vyhlásení SPD.