- Jedným z prvých krokov súčasnej vlády V. Mečiara, vymenovanej v decembri 1994, bolo prijatie zákona o štátnom rozpočte na rok 1995, v ktorom pre podniky obmedzila výdavky finančných prostriedkov na reklamu.
- Poslanec HZDS J. Fekete predložil v parlamentnom výbore pre vzdelanie, vedu a kultúru návrh na zvýšenie DPH o 5 a 10 percent - podľa výšky zahraničného kapitálu v komerčných médiách. Väčšina denníkov zareagovala uverejnením vybielenej prvej strany, na ktorej bol uverejnený iba krátky text Znepokojenia z Feketeho návrhu.
- Na Znepokojenie reagovala vláda SR rozhodnutím, že jej členovia sa nebudú zúčastňovať na tlačových besedách a informovať verejnosť o rokovaní vlády.
- Riaditeľ odboru Ministerstva kultúry SR I. Reguli rozoslal podnikom so štátnou kapitálovou účasťou dokument, v ktorom im ministerstvo "odporúčalo", aby poskytovali inzerciu iba periodikám blízkym vláde.
- Administratívnym príkazom bol v parlamente vydaný zákaz fotografovania z priestorov určených pre verejnosť a novinárov - z balkóna rokovacej sály parlamentu, čo platí dodnes.
- Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby V. Mitro oznámil, že SIS bola požiadaná preverovať novinárov, či nie sú platení zo zahraničia. Podľa jeho slov však pre SIS neexistoval zákonný dôvod, aby v tejto veci konala. Po jeho odchode a nástupe nového riaditeľa SIS I. Lexu však viacero novinárov oznámilo, že sú príslušníkmi alebo spolupracovníkmi SIS sledovaní.
- Riaditeľ súkromnej tlačiarne Concordia F. Mana s okamžitou platnosťou zastavil tlačenie denníka SME. Dôvodom bol dlh denníka tlačiarni, jej riaditeľ však odmietol aj jeho okamžité vyrovnanie. O deň neskôr SME odmietol tlačiť aj Danubiaprint a denník bol nútený hľadať tlačiareň mimo hlavného mesta.
- Z STV boli vykázané populárne relácie (Večer Milana Markoviča, Apropo TV, Halušky), do niektorých (Eko ďalej, Akcent) bolo zasahované bez vedomia a súhlasu ich autorov.
- Premiér V. Mečiar zaujal 10 miesto v zozname najväčších nepriateľov tlače vo svete, ktorý americký Výbor na ochranu novinárov. Podľa správy V. Mečiar "svojimi zákonmi deptá tlač a ostatné oznamovacie prostriedky".
1996
- Členovia vlády SR podali žaloby na denník SME s požiadavkou zaplatiť celkom 9 miliónov korún. V zrýchlenom súdnom procese bol denník potrestaný za uverejnenie informácie, teda plnenie svojej spravodajskej povinnosti, zaplatením celkom 7,5 milióna korún. Denník sa proti rozhodnutiu odvolal.
- Úrad vlády zakázal vstup štyrom novinárom na oficiálne tlačové besedy po rokovaní vlády.
- Premiér Mečiar odporučil členom vlády, aby neposkytovali rozhovory redaktorom Slobodnej Európy.
- Riaditeľ SIS podal podnety na trestné stíhanie médií, ktoré zverejnili nahrávku alebo jej prepis z rozhovoru, ktorý viedol s ministrom vnútra Ľ. Hudekom. Z rozhovoru vyplynulo neprípustné zasahovanie do vyšetrovania únosu M. Kováča ml. do cudziny.
- Slovensko bolo medzinárodnou organizáciou na ochranu médií opätovne zaradené medzi krajiny s čiastočnou slobodou tlače.
1997
- Generálny riaditeľ sekcie umenia Ministerstva kultúry SR J. Gerbóc rozoslal riaditeľom jemu podriadených inštitúcií list, v ktorom im nariadil nevyužívať služby novovzniknutej spravodajskej agentúry SITA, ktorá je konkurentom štátnej agentúry TASR.
- Na mítingu HZDS napadol dav novinárov kopancami a palicami.
- Premiér Mečiar sa vyhrážal redaktorovi TV Markíza fyzickým násilím: "Takú vám buchnem, že vás ani Pán Boh nespozná!"
- Slovenské telekomunikácie vypli šírenie signálu troch súkromných rádií - Rádia Twist, Rádia Rebeca a N-Rádia.
- Vláda SR schválila návrh novely zákona, podľa ktorého sa má od budúceho roka zvýšiť DPH zo 6 na 23 percent u periodík, v ktorých inzercia, reklama, erotika alebo pornografia tvoria viac ako 10 percent ich obsahu.
- Nemám právo riadiť médiá, neumožňuje mi to zákon, no celkom určite je to veľký deficit, ktorý bolo treba riešiť nie ústupkom jednej alebo druhej strane, ale novou štruktúrou a novými podmienkami na existenciu médií v SR, vyhlásil začiatkom októbra minister kultúry I. Hudec.
- A takisto štát hovorí a vláda hovorí, tak na nás budú zarábať takýmto spôsobom? Budú kaziť záujmy štátu a štát má mať z toho len stratu a súkromné osoby zo senzácií majú mať zisky? No tak sa podeľme so všetkými dopadmi, čo z toho vyjdú. Preto bude legislatíva aj na jednu stranu, aj na druhú stranu a nepochybujte, že keď si dám na tom záležať, že to bude, a teraz mi na tom záleží mimoriadne. Už mám toho tak akurát dosť, zdôraznil premiér Mečiar.
Autor: bog, jo