Predseda Európskej komisie Jacques Santer včera prisľúbil v lotyšskej metropole Rige ďalšie rozširovanie Európskej únie aj po prvom kole. Reagoval tak na nespokojnosť Lotyšska s tým, že na vstupné rozhovory z pobaltských štátov bolo v prvej skupine pozvané len Estónsko. "Proces rozširovania EÚ zahŕňa a bude aj naďalej zahrňovať všetkých 10 kandidátov zo strednej a východnej Európy," povedal v pondelok Santer na tlačovej konferencii v litovskom Vilniuse v úvode svojej dvojdňovej návštevy troch pobaltských štátov. "Nikoho nevylučujeme a občas je dobré pripomenúť si, že príprava je rovnako dôležitá ako rokovanie," povedal neskôr po stretnutí s litovským premiérom Gemindasom Vagnoriusom. Rovnako ako v pondelok po rozhovoroch s politickým vedením Litvy Santer aj včera v Rige zopakoval, že Európska komisia bude raz ročne znova preskúmavať, ako ďaleko pokročili uchádzači o vstup do EÚ vo svojich prípravách.
V ALŽÍRSKU TRAJA MŔTVI
Tri civilné osoby zahynuli a najmenej 12 ďalších bolo zranených pri výbuchu bomby v Ajn Tagurajte, asi 50 kilometrov západne od Alžíra a pri explózii domácky vyrobeného granátu, ku ktorej došlo v Ulíd Alí, 30 kilometrov juhovýchodne od Alžíra. K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podľa tlače ich majú na svedomí moslimskí fundamentalisti, ktorí vedú proti vláde ozbrojenú kampaň od roku 1992. V ozbrojených akciách pokračovali aj vládni vojaci, ktorí zabili šesť fundamentalistov pri akciách na juhu a juhovýchode štátu. Armáda pokračuje aj v operácii v lesnatej oblasti Bajnem obklopujúcej Alžír. Vojaci dynamitom vyhodili do povetria jaskyňu, ktorá slúžila moslimským fundamentalistom ako útočisko.
FIPA O OBCHODE
SO SLONOVINOU
Medzinárodný fond na ochranu zvierat (FIPA) žiada Juhoafrickú republiku, aby prestala podporovať medzinárodný obchod so slonovinou. Vo včerajšom komuniké riaditeľ FIPA pre Afriku David Barritt upozorňuje, že sa značne rozrástol pytliacky lov slonov po tom, ako na júnovej konferencii v zimbabwianskej metropole schválila Konvencia o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi fauny a flóry (CITES) obmedzený obchod so slonovinou. Na konferencii to bola práve Južná Afrika, kto stál na čele iniciatívy žiadajúcej, aby Zimbabwe, Namíbia a Botswana mohli obnoviť obchod so sloními klami, a to predovšetkým s Japonskom, ktoré je ich najväčším spotrebiteľom na svete. Na konferencii v Harare členské štáty CITES prisľúbili, že svoju podporu obchodu so slonovinou odvolajú, pokiaľ pytliacky lov slonov stúpne.
KOFI ANNAN RIEŠI
Generálny tajomník Spojených národov Kofi Annan sa v pondelok v newyorskom sídle OSN zišiel s najvyšším predstaviteľom Turkov z ostrova Cyprus Raufom Denktasom. Otázku Cypru sa šéf OSN v rovnaký deň snažil riešiť aj s misiou Grékov pri Spojených národoch. Priebeh žiadneho z rozhovorov nebol dosiaľ zverejnený. Pozorovatelia však pripomenuli, že predstavitelia oboch komunít posielali v posledných týždňoch Annanovi listy, v ktorých sa vzájomne obviňovali zo zvyšovania napätia na tomto stredomorskom ostrove. Cyprus je rozdelený na tureckú a grécku časť od roku 1974, kedy Turecko v reakcii na snahu Grékov pripojiť ostrov ku Grécku obsadilo svojimi jednotkami sever Cypru. Turci na Cypre vyhlásili v roku 1983 vlastný štát, ktorý však dosiaľ uznáva len Turecko.