Bagdad (Reuters, TASR) - Iracké úrady zabránili v pondelok americkým členom inšpekcie OSN, zameranej na zbrane, vstúpiť do skladu so zbraňami. Zároveň podľa vyjadrenia predstaviteľa OSN naliehali na OSN, aby zastavila všetky inšpekcie. "Tri tímy začali s inšpekciami dnes (t.j. včera - poz. red.) o pol deviatej. Keď prvý tím, zameraný na rakety, dorazil na miesto, iracký člen obsluhy povedal vrchnému inšpektorovi, že Američania nemajú povolený vstup do skladu," povedal pre Reuters dôstojník OSN Nils Carlstrom. "Vrchný inšpektor sa rozhodol zrušiť inšpekciu," dodal. Carlstrom, inak šéf bagdadského monitorovacieho a overovacieho strediska, povedal, že po dohode s predsedom Komisie OSN (UNSCOM) Richardom Butlerom boli pozastavené všetky inšpekcie. "Prebehlo to pokojne a absolútne bez vyhrážok," povedal. Iracký minister kultúry a informácií Human Abdul-Khaleq Abdul-Ghafur v pondelok vyhlásil, že neamerickí inšpektori OSN si pokojne môžu konať svoje povinnosti.
Francúzsko si želá, aby Bezpečnostná rada OSN prijala nové sankcie proti Iraku po tom, čo Bagdad zabránil americkým členom z UNSCOM vstup na základňu. Ako ďalej uviedol hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, Francúzsko podporuje plán generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana na zaslanie špeciálnej misie do Bagdadu kvôli novým rozhovorom zameraným na vyriešenie krízy. Žiaden nový krok by sa nemal podniknúť predtým, než misia ukončí svoju činnosť a nebude o svojich výsledkoch informovať BR.
Aj šéf nemeckej diplomacie Klaus Kinkel včera vyzval Irak, aby nebránil v práci inšpektorom OSN a aby sa rozdielne názory vyriešili v rýchlych rokovaniach. "Všetky strany musia pracovať pre to, aby sa predišlo ďalšiemu zhoršeniu situácie." Podľa Kinkela musí iracký vodca Saddám Husajn opustiť svoju "nešťastnú a nezmyselnú politiku".
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v nedeľu oznámil, že v pondelok vysiela do Bagdadu trojčlennú misiu, ktorá by mala vyriešiť krízu okolo prítomnosti amerických inšpektorov. Iracké noviny v pondelok obvinili UNSCOM, komisiu, ktorá má na starosti odhaľovanie irackých zbraní hromadného ničenia, zakázaných podľa dohody, uzavretej v r. 1991, zo špionáže v prospech Spojených štátov. "Špeciálna komisia... má na zozname veľa špiónov, naverbovaných americkou výzvednou službou," tvrdili vládne noviny al-Jumhouriya. Noviny vládnucej strany Baas al-Thawra obvinili zástupcu šéfa UNSCOM Charlesa Deulfera, Američana, že pracuje pre "americkú špionáž". "Iračania stratili trpezlivosť so správaním týchto inšpekčných tímov," napísali. V nedeľu iracké orgány poslali späť troch Američanov, ktorí prileteli s ostatnými inšpektormi OSN z Bahrajnu. Členovia amerického Kongresu zareagovali vyhlásením, že podporia okamžitú vojnovú akciu, aby si vynútili poslušnosť Iraku.