e sledovali. Podľa ich názoru by 19-ročná Woodwardová, ktorej teraz hrozí trest doživotia, v Británii za vraždu nebolo súdená.
"Britskí právnici sa domnievajú, že Louise Woodwardová by v Británii nikdy nebola súdená. To je obecný problém s politicky volenými žalobcami. Ľudia prahnú po krvi, a preto vznesú obžalobu z toho najzávažnejšieho zločinu," tvrdí právnik Mark Stephens.
Mladá Angličanka, ktorá po skončení strednej školy odišla pracovať ako au pair do Spojených štátov, bola laickou porotou uznaná vinnou zo zabitia Matthewa Eappena. Obžaloba ju obvinila, že osemmesačným dieťaťom prudko triasla a udrela ho o tvrdý povrch, čím mu spôsobila smrteľné zranenie. Matthew bol prevezený do nemocnice, kde po piatich dňoch na následky krvácania do mozgu zomrel.
V Británii bolo v záverečných dňoch súdne konanie sledované rovnako pozorne ako známy proces s O. J. Simpsonom. Verdikt poroty tu vyvolal všeobecný údiv a diskusie o americkom právnom systéme, ktorý Británia pôvodne do Ameriky exportovala. Ku kritike britských expertov sa pridal aj popredný americký právnik profesor Alan Dershowitz z Harvardovej univerzity, ktorý sa pozastavil nad spôsobom, akým sa porota snažila dopátrať pravdy.
"Mali starostlivo zvážiť argumenty obžaloby a obhajoby, a nie sa hrať na Sherlocka Holmesa, to nie je ich úloha," narážal Dershowitz na rozhodnutie poroty detailne študovať lekárske nálezy o poškodenom mozgu dieťaťa.
Porota sa o rozsudku radila 27 hodín, čo podľa mienky odborníkov samo o sebe dokazuje, že o niektorých bodoch obžaloby pochybovala. Predsedajúci sudca pritom členov poroty upozornil, že podľa práva štátu Massachusetts musia vyniesť rozsudok nevinná, ak majú čo i len o niektorých tvrdeniach obžaloby pochybnosti.
Dershowitz, podobne ako britskí právnici, kritizoval aj skutočnosť, že rodičia dieťaťa poskytli televízne interview v čase, keď sa porota ešte len radila o rozsudku. Vyjadrili v ňom svoje pevné presvedčenie, že Louise ich syna zabila. Okrem právnej diskusie vyvolal prípad Woodwardovej aj veľkú polemiku o celom systéme najímania dievčat na opatrovanie detí. Kritici poukazujú predovšetkým na to, že tieto dievčatá nemajú žiadnu odbornú prípravu. Na druhej strane sú často využívané ako slúžky, lacná pracovná sila do domácnosti. Louise Woodwardová mala na starosti dvoch chlapcov - trojročného a osemmesačného - a dostávala 115 dolárov týždenne.
FOTO: Rodičia nebohého Matthewa Eappena s neskrývanou radosťou bez stopy smútku prijali rozsudok súdu, ktorý poslal na doživotie ich au pair LoisuWoodwardovú.
Autor: FOTO - REUTERS