Pracovníci Etnografického múzea pri Slovenskom národnom múzeu v Martine dokončujú v týchto dňoch unikátnu encyklopédiu, ktorá by svojím rozsahom mala ďaleko predstihnúť Ottov slovník náučný. Jej názov je Slovensko na pozadí maďarskej iredenty a v knižnej podobe by mala obsahovať 352 (slovom tristopäťdesiatdva) zväzkov. Je len samozrejmé, že sa počíta aj s jej variantom na CD-rome, pričom unikátom by malo byť jej vysielanie prostredníctvom Hubblovho teleskopu na najbližšiu hmlovinu Andromeda, ktorá je od Zeme vzdialená 4,5 svetelného roka. Krst knihy sa pripravuje na 14. február - Deň zaľúbených - a miestom slávnostnej inaugurácie by mal byť herliansky gejzír. Trojčlenný kolektív autorov ju pripravil za neuveriteľné tri týždne, čím sa automaticky zapísal do medzigalaktickej Hyperguinnessovej knihy rekordov.
BOJNICKÝ OLTÁR NASPÄŤ DO ČIECH
Dva roky po kauze Bojnický oltár, ktorá urobila dobré meno manažmentu Bojnického zámku, sa opäť zdvihol záujem o jeho budúcnosť. Národná galéria v Prahe si totiž nevie predstaviť svoje priestory bez tohto neskorogotického skvostu z Florencie a ako protiváhu ponúka slovenskej strane nielen desať gotických tabúľ slovenskej proveniencie, ale aj kompletné dielo majstra Theodorika (dvorný maliar Karla IV.), hrad Karlštejn s okolím, ba uvažuje sa aj o demontáži Karlovho mosta v Prahe a jeho následnom poskladaní na Bojnickom zámku.
VÝSTAVA
Vo výstavných priestoroch múzea v Betliari je až do konca druhého tisícročia sprístupnená výstava, ktorá je, paradoxne, trochu v závetrí záujmu slovenských médií. V spolupráci s Múzeom moderného umenia rodiny Warholovcov je tu sprístupnená výstava o vplyve heľpianskej čipky na plagátovú tvorbu kráľa pop-artu Andyho Warhola. Ako je známe, Warhol o tomto vplyve vedel z rozprávania svojej matky z východoslovenskej dediny Miková. Táto objavná expozícia zároveň vyvrátila doteraz prevládajúci názor, že tvorbu Andyho Warhola ovplyvňovali kroje z Polomky.
KONCERT
Ešte predtým, ako zaspieva svetový tenor číslo jeden Luciano Pavarotti vo východoslovenskej metropole, zastaví sa asi na mesiac v Ladomerskej Vieske, kde je údajne ekologicky optimálne prostredie pre prípravu zaspievania čo možno najviac za sebou idúcich vysokých "c". Pavarottiho manažment pristúpil na túto očisťujúcu a zároveň stimulujúcu kúru po tom, ako ju absolvovala svetová sopranistka číslo jeden Blažena Martinková. Tá síce vysoké "c" nezaspievala, ale podarilo sa jej udržať rytmus a melódiu až dve piesne za sebou.
FILM
Svoj celovečerný hraný debut sa rozhodol talent českého dokumentu Igor Chaun nakrútiť na Slovensku. Jeho názov je Liečba Mečiarom a vzdialene by mal pripomínať Chaunov úspešný dokument Léčba Klausem. Odzajtra sa pod Bytčianskym hradom začnú stavať kulisy, ktoré budú symbolizovať záverečnú scénu filmu, v ktorej slovenský ľud bude nadšene oslavovať svojho diktátora. Ako povedal pre SME režisér, začínať film jeho koncom je možno trochu netradičné, ale v prípade Slovenska urobil výnimku, ktorá nemá v dejinách kinematografie obdobu. "Týmto spôsobom si zaručím istotu, že sa mi réžia nevymkne z rúk," vyznal sa I. Chaun.
Autor: KTČ, SRETUER