Náhrady za vklady v takomto prípade bude vyplácať Fond ochrany vkladov.
Pred účinnosťou zákona o ochrane vkladov (1. júla 1996) platil systém ručenia štátu za vklady fyzických osôb uložených v Slovenskej štátnej sporiteľni, a. s., Všeobecnej úverovej banke, a. s., a v Investičnej a rozvojovej banke, a. s. Ostatné banky prijímajúce vklady nepožívali takúto ochranu, čím sa postupne vytvárala nerovnováha v podmienkach prijímania vkladov fyzických osôb v ostatných bankových ústavoch. Prijatím zákona o ochrane vkladov sa ochrana vkladov fyzických osôb rozšírila na všetky banky a pobočky zahraničných bánk, ktoré prijímajú vklady fyzických osôb.
V zmysle zákona o ochrane vkladov ručí štát počas 18 mesiacov od účinnosti zákona aj naďalej za vklady v troch bankách, v Slovenskej sporiteľni, a. s., vo Všeobecnej úverovej banke, a.s., a v Investičnej rozvojovej banke, a. s. Táto dočasná lehota vyprší k termínu 31. 12. 1997. Štátnu záruku za vklady fyzických osôb v týchto troch bankách nahradí systém ochrany vkladov, ktorý reprezentuje Fond ochrany vkladov. Týmto aktom sa zrovnoprávnia podmienky ochrany vkladov vo všetkých bankách a pobočkách zahraničných bánk zriadených v Slovenskej republike.
Z pohľadu vyplácania náhrad za nedostupné vklady klientom banky Fondom ochrany vkladov je dôležité uviesť, ktoré vklady podliehajú ochrane a do akej výšky je zabezpečená ochrana vkladov.
V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že do systému ochrany vkladov sú zahrnuté len neanonymné vklady fyzických osôb. Prijatím zákona o ochrane vkladov sa sledovala predovšetkým ochrana drobných vkladateľov, preto zo systému ochrany vkladov sú vylúčené vklady, resp. účty podnikateľských subjektov. Pritom neanonymné vklady sú také vklady, ktoré sú zriadené pre fyzickú osobu a vystavené najmenej na meno, priezvisko, dátum narodenia alebo rodné číslo a miesto bydliska. Patria sem teda všetky vkladné knižky v slovenských korunách, ale aj v cudzích menách, ktoré sú vystavené na meno, priezvisko, dátum narodenia, resp. rodné číslo a miesto bydliska a je v nich výslovne uvedené, že ide o vkladné knižky na meno. Ďalej sú to cestovné vkladné knižky, vkladové účty fyzických osôb, všetky bežné účty vrátane sporožírových účtov fyzických osôb, vkladové listy na meno, vkladové certifikáty na meno, depozitné certifikáty na meno.
Do skupiny anonymných vkladov, teda vkladov, ktoré nepodliehajú ochrane, patria všetky typy vkladných knižiek vystavené na doručiteľa, ďalej vklady fyzických osôb, ktoré sú zriadené za účelom podnikania, ako aj všetky podnikateľské účty, vklady vo forme cenných papierov na doručiteľa a verejne obchodovateľné cenné papiere, ktoré majú pridelené číslo ISIN.
Náhrada za nedostupný vklad v prípade vyhlásenia banky za neschopnú vklady vyplácať patrí vkladateľovi vo výške vkladu, najviac však do výšky 30-násobku priemernej mesačnej mzdy v Slovenskej repubike za predchádzajúci kalendárny rok. Za rok 1996 bol Štatistickým úradom Slovenskej republiky zistený priemerný zárobok vo výške 8 154,-- Sk, tzn., že Fond ochrany vkladov by za rok 1997 vyplatil náhradu za vklad najviac do výšky 244 620,-- Sk pre klienta jednej banky za všetky zriadené účty v tejto banke. V prípade stavebných sporiteľní sa náhrada za nedostupné vklady vyplatí vo výške 60-násobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok.
Celková výška náhrady za nedostupný vklad sa bude v ďalších rokoch zvyšovať v závislosti od zvyšovania priemerného mesačného zárobku.
Zdroje pre vyplácanie náhrad za nedostupné vklady sú vo Fonde ochrany vkladov vytvárané z príspevkov bánk, ktoré pozostávajú zo vstupného príspevku každej banky, ktorá prijíma vklady fyzických osôb a z pravidelných ročných príspevkov uhrádzaných v štvrťročných intervaloch, ktorých výška je závislá od celkového objemu neanonymných vkladov spravovaných tou ktorou bankou. Na Slovensku dnes pôsobí celkovo 30 bánk, domácich, ale i zahraničných. Vklady v týchto bankách sú chránené systémom ochrany vkladov, ktorý zabezpečuje Fond ochrany vkladov. Je na každom občanovi - vkladateľovi, ako sa rozhodne investovať svoje úspory tak, aby boli v maximálnej miere chránené.
Autor: Ing. MILAN HORVÁTH predseda prezídia Fondu ochrany vkladov