Napriek prebiehajúcej politickej kríze český parlament 12. decembra schválil štátny rozpočet na rok 1998 väčšinou jedného hlasu v podobe blízkej ako bol vládou navrhnutý a parlamentom schválený v prvom čítaní v októbri. Rozhodol hlas poslanca Jozefa Wagnera, ktorý na jar odišiel z klubu opozičnej ČSSD. Rozpočet je navrhnutý ako vyrovnaný s príjmami a výdavkami vo výške 536,6 mld Kč, jeho výdavky majú byť o 5 % vyššie v porovnaní s tohoročnými. Prioritu v rozpočte bude mať obrana, výdavky tejto kapitoly dosiahnu 37 mld Kč, je to nárast o 22 % v porovnaní s týmto rokom. V súvislosti so začlenením ČR do NATO aliancia žiada výdavky na obranu zvyšovať tempom 0,1 % z HDP ročne až do roku 2000. Ministerstvo školstva bude môcť čerpať financie v celkovom objeme 62 mld Kč, ministerstvo dopravy 24 mld Kč.
Pre konštrukciu rozpočtu je dôležité, že v októbri parlament po roztržke v koalícii nakoniec prijal novelu zákona o spotrebných daniach. Podľa nej sa zvyšujú spotrebné dane z cigariet, z liehu, z piva a z automobilových palív. Od januára zdražejú cigarety o 4 Kč za škatuľku a benzín o vyše koruny za liter. KDU-ČSL súhlasila s novelou o spotrebných daniach napriek tomu, že v nej nie je zahrnutá tzv. zelená nafta. Naproti tomu daň z príjmov právnických osôb bude znížená na 35 %. Odstupujúci minister financií Ivan Pilip priznal, že v rozpočte sa nepočíta s valorizáciou dôchodkov. V ČR nie je financovanie dôchodkov oddelené od štátneho rozpočtu, sociálne poistenie je príjmom štátneho rozpočtu. Rozpočet by preto mohol byť ohrozený všeobecným rastom miezd, čo by vyvolalo potrebu valorizovať dôchodky, pripomenul Pilip. Vláda počíta na budúci rok s infláciou 10 %. Opozičný predák Miloš Zeman povedal, že rozpočet je zlý, ale ak sa jeho ČSSD dostane v polovici budúceho roka k moci (v ČR sa očakávajú predčasné voľby) rozpočet bude rešpektovať a ČSSD zostaví rozpočet na rok 1999 ako mierne deficitný a umožní zväčšiť výdavky na financovanie infraštruktúry.
Predstaviteľ ČNB Martin Švehla povedal, že schválený štátny rozpočet predstavuje pozitívny signál, ale nedáva dôvod na zmenu menovej politiky ČNB. Centrálna banka by mohla zmeniť menovú politiku na menej reštriktívnu, ak by sa znížil schodok všetkých verejných financií. Relatívne najvyšší schodok vykazujú rozpočty miest a obcí, tie majú dosiahnuť na konci roka celkový schodok vo výške 40 mld Kč. Schodky vykazujú aj rozpočty zdravotných poisťovní.
Odstupujúci premiér Václav Klaus povedal, že predpokladá ukončenie tohoročného rozpočtu s miernym schodkom vo výške 8 mld Kč. Od vzniku samostatnej ČR sa prvýkrát stalo, že štátny rozpočet skončí s výraznejším schodkom. Tohoročný schodok predstavuje asi pol percenta z celoročných rozpočtových príjmov. Koncom augusta dosiahol schodok rozpočtu 11 mld Kč. Príčinou schodku sú aj mimoriadne štátne výdavky v súvislosti so záplavami a na strane príjmov nastal výpadok daní z príjmu právnických osôb, na ktorom sa tiež podieľa stratové hospodárenie podnikov v záplavami postihnutých oblastiach. Časť výdavkov na odstraňovanie škôd sa prenesie do budúcnosti, lebo vláda ich kryla predajom povodňových dlhopisov v celkovom objeme 5 mld Kč.