Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Tvorivosť a podnikanie proti nepružnosti a byrokracii

Ešte nedávno u nás fungovalo centrálne riadené hospodárstvo, ktoré sa snažilo každému nájsť jeho presne vymedzené miesto a prácu, ktorú má na tomto mieste vykonávať. Už vtedy sa však vytváral priestor na ekonomické správanie každého z nás. Tvorba takéhoto

priestoru bola založená z dvoch základných smerov - inovácií (nápadov, zlepšovákov... ) a reštrikcií (zníženie nákladov, šetrenie energií... ). Pomer medzi informačným priestorom, ktorý vtedy venovali štátni predstavitelia, médiá či podnikové nástenky inováciám a priestorom, ktorý venovali tieto informačné zdroje reštrikcii, bol výrazne posunutý v prospech reštrikcie. Tesne po revolúcii sa táto reštrikcia stala takmer úplným vládcom informačného priestoru a "uťahovanie opaskov" bol realizačný základ transformačnej politiky. Podpora inovácií a podnikavosti sa takmer úplne vytratila z prejavov politikov a komentárov v novinách. Možnosť slobodného podnikania totiž vytvorila zdanlivo samozrejmý predpoklad, že o inovácii nie je potrebné hovoriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Konzervatívnosť, ktorá je v tomto prípade zrejme nezdravá, tak necháva budúcnosť slovenskej ekonomiky založenú na "rekonštrukčných prácach" a udržiavaní starého pri živote. Mladí ľudia nedostávajú systematické vzdelanie, ktoré ich učí samostatnosti, ale každodenné poučky z vlastného života, ktoré ich učia pohybovať sa iba v existujúcom stave. Neučia sa tak prekonávať nové prekážky a znášať riziko pokusov o prekonanie takýchto prekážok, ale učia sa len ako ísť naučenou "skratkou", ktorá vedie dookola, ale cesta po nej trvá dlhšie. Pritom princípom takejto "skratky" je ochota nechať svoje kroky regulovať aktivitou iných.

Okrem informačných zdrojov sa stále viac a viac objavujú na strane nepružností a byrokracie aj ekonomické zdroje. Revitalizácia podporuje staré podniky, ktoré nedokázali tvorivo nájsť stabilné nové pozície na trhu. Úrad práce podporuje najmä podniky, ktoré znižujú zamestnanosť. Štátne investície smerujú do neinovačných sfér vo veľkých objemoch, čím vytláčajú zdroje pre podnikateľov, ktorí chcú "riskovať" nové typy investícií. Vysoké školy musia bojovať o udržanie existenčne nutných finančných zdrojov namiesto toho, aby hľadali optimálne využitie zdrojov určených na rozvoj.

Skryť Vypnúť reklamu

Asi najžiadanejšou ekonomickou komoditou je informácia - pokiaľ je k dispozícii úplná, pravdivá a včas, potom môže jej držiteľ vykonať ekonomicky veľmi efektívne (a často dlhodobo efektívne) rozhodnutia. Každé takéto rozhodnutie prináša so sebou ochotu niesť riziko a potrebu tvorivo využiť skrytý potenciál tejto informácie. A práve informácie a spôsob ich spracovania sú podstatou rozdielu medzi tvorivým a netvorivým prístupom. Pohľad na zasadnutie revitalizačnej komisie, ktorá eviduje 1200 žiadostí (čo je tiež informácia), ďalej pohľady na výsledky hospodárenia malých podnikateľov tvoriace viac ako tretinu celkových výsledkov za prvý štvrťrok 1997, na výsledky hospodárenia najvyspelejších krajín sveta (ktoré explozívnym spôsobom podporujú šírenie a spracovávanie informácií), na rentabilitu výnosov slovenského súkromného sektora so zahraničným vplyvom (6% za I.Q. 97) a obdobnú vysokánsku rentabilitu vládneho sektora (11,4% za I.Q. 97) oproti súkromnému sektoru s domácim vplyvom (1,8% za I.Q. 97) naznačuje, že slovenské podnikanie potrebuje významnú podporu práve v oblasti tvorivosti a podnikania a slovenská byrokracia potrebuje inováciu v oblasti kontroly poctivosti podnikania, dodržiavania trhových princípov a zabezpečenia informovanosti celého trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 560
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 759
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 150
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 21 456
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 506
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 255
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 11 820
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 780
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 651
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 6 698
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu