Kam vedie tretia cesta

Vnímanie postavenia a úlohy Medzinárodného menového fondu (MMF) má na Slovensku rôzne dimenzie. Diferencia postojov k tejto organizácii odráža postoje jednotlivých skupín principiálne odlišne vnímajúcich priority a základné smery rozvoja slovenskej ekonom

iky. Pre v súčasnosti rozhodujúcu skupinu ekonómov je charakteristický názor uverejnený nedávno v najpredávanejších slovenských ekonomických novinách, podľa ktorého "MMF kráča v stopách finančných drakulov kapitálového trhu, ktorý preň programovým chaosom vytvárajú vhodnú klímu".

Takéto vnímanie MMF je v súzvuku s presadzovaním tretej - slovenskej cesty rozvoja ekonomiky. Jej konkrétne charakteristiky sú však zatiaľ prezentované iba na úrovni negácie, takže aj keď asi nikto nie je schopný povedať, k čomu má táto tretia cesta viesť, je na druhej strane jasné, že to nemá byť liberálna trhová ekonomika. Prístup súčasnej vlády k vytváraniu podmienok pre fungovanie trhovej ekonomiky na Slovensku je obdobný prístupu v oblasti integrácie Slovenska do euroatlantických štruktúr. Na jednej starne navonok deklarovaná snaha o dosiahnutie týchto cieľov, v praxi však realizácia krokov zmenšujúcich priestor pre reálne dosiahnutie deklarovaných cieľov. Pokúsme sa zhrnúť niekoľko základných bodov charakterizujúcich tretiu cestu, po ktorej sa uberáme: selektívny prístup spojený s priamym prepojením kapitálu a politiky, netransparentná privatizácia s vylúčením zahraničného kapitálu, vysoký rast HDP spojený s hlboko deficitným rozpočtom, revitalizácia, resp. štátom určované oblasti rozvoja, regulácia ekonomiky štátom. Všetky tieto body sú viac alebo menej zrejmou negáciou hlavných princípov presadzovaných MMF: otvorenosť ekonomiky spojená so vstupom zahraničného kapitálu, privatizácia, deregulácia a obmedzenie subvencií, zmenšenie rozsahu zásahov štátu do ekonomiky s dôrazom na dominantné postavenie trhu. Aj keď dokážeme identifikovať prostriedky charakterizujúce tretiu cestu, otázkou stále ostáva jej cieľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Posledné tohtoročné číslo týždenníka Domino fórum zverejnilo plné znenie správy MMF o stave slovenskej ekonomiky. Táto správa a odporúčania v nej obsiahnuté sú výsledkom jesennej návštevy delegácie MMF na Slovensku. Jej doterajšie nezverejnenie odôvodňoval minister financií výslovným želaním MMF, predstavitelia MMF zas tvrdili, že rozhodnutie o zverejnení tohto memoranda je na pleciach MF SR. Už nie je.

Okrem úvodnej chvály obsahujúcej konštatovanie, že životná úroveň dnes je pravdepodobne vyššia ako pred začiatkom transformácie, je už v prvom bode správy upozornenie na ohrozenie, či dokonca zvrátenie doterajšieho vývoja. Prvým faktom spomenutým v nasledujúcom texte je výrazné zhoršenie salda bežného účtu platobnej bilancie v roku 1996 o 13% HDP, pričom toto zhoršenie bolo spôsobené viac ako 20-percentným nárastom domácej spotreby. Pokusy NBS o odstránenie vonkajšej nerovnováhy skomplikovala hlavne v tomto roku expanzívna fiškálna politika. Podľa odhadu MMF dosiahne schodok bežného účtu platobnej bilancie v tomto roku asi 9% HDP čiže 1,7 mld USD. Zmenšenie schodku v tomto roku je iba dočasným efektom obchodných opatrení, o dočasnosti týchto efektov svedčí aj nedávno zverejnené rozhodnutie WTO zaväzujúce Slovensko znížiť súčasnú výšku dovoznej prirážky (7 %) od 1. januára 1998 na 5 %, a od 1. apríla na 3 %. K 1. októbru budúceho roka musí Slovensko znížiť dovoznú prirážku na 0 %. Hlavnými príčinami nárastu fiškálneho schodku v tomto roku boli výpadky príjmov z daní právnických osôb a príspevkov do fondov. Značné požiadavky štátu na úvery zdvihli úrokové sadzby a skomplikovali realizáciu menovej politiky. MMF odporúča prijať vláde okamžite rad opatrení na výdavkovej strane rozpočtu, okrem iného okamžite realizovať úsporné opatrenia v sume 3 mld Sk, a to na vrub výdavkov, ktoré nie sú povinné zo zákona ako aj výdavkov na diaľnice. Pritom práve výstavba diaľnic, resp. jej akcelerácia po rozhodnutí o ich dobudovaní do roku 2005 namiesto pôvodne plánovaného roku 2015 býva často označovaná opozičnými ekonómami za jeden z hlavných zdrojov súčasných problémov ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Spor medzi NBS a MF SR gradoval hlavne v druhom polroku tohto roka a okrem návrhu štátneho rozpočtu bol hlavným motívom ekonomických diskusií v posledných mesiacoch. Problémy s refinancovaním štátneho dlhu tlačili MF SR do potreby zavedenia administratívnych opatrení na jeho zabezpečenie, korunovanými návrhom novely zákona o NBS a zavedením fixnej 12-percentnej sadzby na štátne dlhové papiere kupované centrálnou bankou. Obrana a výhrady NBS voči obom týmto krokom sú plne pochopiteľné už zo základnej funkcie centrálnej banky, ktorou je udržanie stabilného kurzu koruny. Okamžitý negatívny dopad zavedenia novely zákona o NBS na stabilitu meny je nielen logický, ale i potvrdený z viacerých od NBS i MF SR nezávislých strán. MMF v zverejnenej správe vyjadril uznanie NBS za spôsob, akým uplatňovala v tomto roku menovú politiku a vyzval ju, aby odolala rastúcim tlakom na uvoľnenie jej postoja. MMF podporil stanovisko NBS, keď jednoznačne hovorí o potrebe znižovania podielu centrálnej banky na refinancovaní štátneho dlhu, pretože takýto spôsob podkopáva stabilitu koruny a urýchľuje infláciu. Spolu s ostatnými medzinárodnými organizáciami a kapitálovými trhmi zdieľa MMF znepokojenie ohľadom legislatívnych opatrení, ktorých prijatie by znamenalo okresanie nezávislosti NBS. MMF považuje nezávislú NBS za hlavného garanta toho, že Slovensko vyrieši vonkajšiu i vnútornú nestabilitu pri zachovaní stabilnej meny. Uvedené návrhy protirečia požiadavkám na členstvo v Európskej menovej únii ako aj súčasným trendom platným vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Nie nezaujímavým je k sporu NBS vz. MF sa viažuce stanovisko MFF k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Tento pripravilo MF po prvýkrát s vykázaním fiškálneho, nie účtovného schodku, pričom sa odvolalo práve na metodiku MMF. NBS vo svojom stanovisku k návrhu rozpočtu upozornila na určité nepresnosti, a tak ak podľa MF má dosiahnuť fiškálny schodok v budúcom roku 5 mld Sk, podľa NBS to má byť až 21 mld Sk.

Podľa MMF prijatá podoba rozpočtu bude viesť k fiškálnemu schodku na úrovni 3% HDP, pričom tento odhad označuje ešte za optimistický, hlavne s ohľadom na značné výpadky príjmov v roku 1997 ako aj s ohľadom na skutočnosť, že v budúcom roku sa budú konať voľby. Financovanie tohto schodku ešte väčšmi skomplikuje súčasné podmienky na domácom a zahraničnom trhu, hlavne s ohľadom na to, že v budúcom roku budú hrubé požiadavky na úverovanie podstatne vyššie ako v tomto roku.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj v posledných týždňoch tohto roka potvrdil stupňujúci sa tlak na nezávislosť NBS zo strany vládnej koalície. Centrálna banka bola premiérom označená za hlavného vinníka stavu, v ktorom sa ocitla IRB.

Autor: Juraj Kováčik P67 value, spol. s r.o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu