BRATISLAVA (SITA) - Ak sa ukáže, že kapitálový trh bude ešte istý čas taký, aký je a hnuteľnosti a nehnuteľnosti prinesú vyššie zhodnotenie, začne Reštitučný investičný fond (RIF) investovať práve do tejto oblasti. Informoval o tom generálny riaditeľ RIF Michal Grega. "Zatiaľ neuvažujeme o kúpe a predaji hnuteľných a nehnuteľných vecí, pretože z hľadiska výkladu zákona to nie je možné. Využívame však možnosť prenajímania budov, a to prináša slušné zhodnotenie finančných prostriedkov," skonštatoval.
Podľa slov M. Gregu vychádza koncepcia rozvoja RIF z orientácie na tri oblasti. "V prvej máme portfólio cenných papierov rozčlenené do siedmych skupín a s každou tou skupinou zrealizujeme určitý zámer. V druhej sfére, ktorou prispievame k výsledku, sú pohotové finančné zdroje. Treťou oblasťou sú už spomínané investície do hnuteľných a nehnuteľných vecí," vysvetlil.
Fond si buduje vlastný obchodný systém, pomocou ktorého vie interne oceniť akcie jednotlivých spoločností. "Ak sa naše ocenenie zhruba zhoduje so súčastnou trhovou cenou, ideme na trh. V prípade veľkého rozdielu, nemeníme svoje pozície," uviedol generálny riaditeľ RIF. Podľa jeho slov vyčleňuje fond aj skupinu podnikov, v ktorých portfóliu má len niekoľko tisíc akcií a chce sa ich zbaviť. Ďašiu skupinu tvoria likvidné spoločnosti. "S týmito akciami sa obchoduje aktívne na parkete Burzy cenných papierov v Bratislave, ako aj v priamych obchodoch a podobne aj na paralelnom trhu RM-S Slovakia," uviedol M. Grega. Zároveň má fond podľa neho vyčlenené bonitné a vysoko bonitné spoločnosti. Predposlednú skupinu tvoria tie spoločnosti, v ktorých sú vysporiadané majetkové vzťahy. "Pri každej spoločnosti, kde je vyjasnený majoritný akcionár, máme určenú stratégiu obchodovania," povedal M. Grega.
Fond využíva aj nákup štátnych dlhopisov ako aj štátnych pokladničných poukážok, kedže " je fond z hľadiska objemu voľných zdrojov rovnocenným partnerom banke". RIF bol založený zakladateľskou zmluvou 12. marca 1993. Predmetom činnosti fondu je výkon správy portfólia cenných papierov, zhromažďovanie peňažných prostriedkov právnických a fyzických osôb, obchodovanie s cennými papiermi, nákup nehnuteľností a hnuteľných vecí s cieľom obchodovania s nimi v prospech fondu ako aj vykonávanie vkladov na základe zmluvy o tichom spoločenstve a iné. Pri zakladaní zmluvy spoločnosti zakladateľ FNM SR upísal vklad 3 853 238 akcií v nominálnej hodnote 1 000 Sk. Základné imania fondu pri jeho založení bolo 3,502 mld Sk. V súlade s koncepciou privatizácie schválenou vládou SR bolo stanovené, že v každom privatizačnom projekte sa 3 % základného imania vo forme akcií vyčlenia pre účely vkladu do RIF, na vysporiadanie reštitučných nárokov oprávnených osôb. Základné imania fondu takto tvorili akcie 546 a. s., vzniknutých na základe schválených privatizačných projektov z prvej vlny kupónovej privatizácie. Na mimoriadnom valnom zhromaždení RIF, konanom 11. októbra 1993 bolo rozhodnuté o znížení základného imania stiahnutím akcií z obehu v sume 1,331 mld Sk. Súčasne bol vytvotrený kapitálový fond vo výške 1,171 mld. Sk. Dôvodom tohoto opatrenia bola snaha FNM SR zabezpečiť akcionárom z výsledkov hospodárenia RIF vyššiu mieru výnosovosti akcie, ktorá by aspoň čiastočne zmiernila vtedy prejavenú nespokojnosť s riešením ich reštitučných nárokov. Až do polovice r. 1996 ostalo základné imanie nezmenené. V septembri roka 1996 a následne nato 24. 6. 1997 na mimoriadnych valných zhromaždeniach bolo základné imanie zvýšené o 500 mil Sk a 216 mil. Sk na úroveň 2,047 mld Sk. RIF dosiahol za prvých desať mesiacov zisk 132,316 mil. Sk pri výnosoch 211,7 mil. Sk a nákladoch 79,419 mil. Sk. Ku koncu minulého roka zisk predstavoval 218,111 mil. Sk. Celková čistá hodnota majetku má stúpajúci trend. Za prvých šesť mesiacov dosiahla 4,418 mld Sk, čo je v porovnaní s koncom roka 1996 nárast o 1,046 mld Sk. Čistá hodnota na akciu dosiahla za dané obdobie 2 160 Sk, čo je o 373 Sk menej ako v minulom roku K 20. novembru vlastní 53 právnických osôb 92,08 % majetku RIF, z čoho má najväčší podiel až 44 % FNM SR.