, a už v júli 1997 mali vlády ázijských krajín plné ruky práce, aby sa im podarilo udržať situáciu pod kontrolou. Napriek upokojujúcej rétorike ázijských štátnych predstaviteľov začalo čoraz viac západných analytikov odhaľovať existujúce problémy - predovšetkým v bankovom sektore. Lavína sa uvoľnila v Thajsku. Príčinou upadnutia Ázie do krízy boli nasledujúce skutočnosti:
1) Keďže meny mnohých ázijských krajín boli fixované voči doláru, miestne podniky a banky si mohli požičiavať na zahraničných trhoch za nízke úroky, a bez rizika, že by sa kurz vyvinul v ich neprospech.
2) Požičaný kapitál bol okamžite investovaný, avšak do neproduktívnych odvetví - predovšetkým do spracovateľského sektora. Krajiny teda neboli neskôr schopné splatiť pôžičky v stanovenom čase.
3) Produkty ázijských spracovateľských spoločností, do ktorých bola investovaná značná časť požičaného kapitálu, neboli schopné výraznejšie preraziť na západných trhoch. Okrem toho vo väčšine krajín vzrástol objem importu, čo viedlo k rastu deficitov na bežných účtoch a následnému negatívnemu tlaku na domáce meny. Ak totiž objem odtekajúcich peňažných prostriedkov prevyšuje objem pritekajúcich, mena zvyčajne poklesne.
4) Centrálne banky krajín nedokázali udržať fixáciu svojich mien voči doláru. Spočiatku sa snažili zabrániť pádu svojich mien ich nákupom a súčasným predajom zahraničných. Nakoniec si však uvedomili, že iba zbytočne míňajú devízové rezervy. Situácia sa skomplikovala vďaka špekulačným predajným aktivitám. Následná devalvácia v jednotlivých krajinách síce znížila nerovnováhu na bežných účtoch týchto krajín, avšak vyvolala nové problémy. Jedným z týchto problémov bola skutočnosť, že zahraničné pôžičky, denominované v dolároch, sa stali pre domáce subjekty podstatne drahšími. To viedlo k mnohým bankrotom v danom regióne a k odlevu zahraničného kapitálu. Západní investori stratili záujem o domáce meny, čo ešte väčšmi urýchlilo ich pokles. Jediným riešením bolo zabezpečiť dostatok konvertibilnej meny, čo sa čiastočne podarilo vďaka záchranným balíkom.