Ján Budaj, podpredseda DU Nové republiky si majú čo dať

Na Slovensku bolo uplynulých päť rokov rokmi mimoriadneho tempa politického diania. Ukázalo sa, že skúška samostatnosti, ktorou prechádzame, bola potrebná. Slovenská verejnosť (voliči, politici, kultúrna a vedecká elita, cirkvi a tretí sektor, odbory.

..) prevažne až v období rokov 1993-1997 prijala šancu osvedčiť sa, osobne a verejne, zoči-voči novým okupantom, tentoraz zaručene domácej výroby. A túto šancu využíva. Zápas s mečiarizmom sa stal výrazom rodiacej sa občianskej sebadôvery a záujmov širokých a progresívnych (názormi, vekom, vzdelaním) vrstiev slovenského občianstva. Ale napriek tomu, že naplno žijeme súčasnými a už i budúcimi výzvami dynamicky sa vyvíjajúcej národnej politiky, po piatich rokoch samostatného štátu by nebolo od veci vrátiť sa na chvíľu k momentu pre mnohých stále nejasnému - k rozdeleniu federatívneho štátu. Táto skúsenosť (o ktorej sa toľko a vytrvalo mlčí) je totiž pre našu politiku v samostatnom štáte dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pripomeňme si, že spoločný štát Slovákov s Čechmi, Slezanmi, Moravanmi a národnostnými menšinami, trval väčšinu tohoto storočia. Bolo to v stredoeurópskom priestore spolužitie jazykovo a do nemalej miery aj kultúrne najprirodzenejšie. Preto prinášalo autentické kultúrne a sociálne väzby (tým sa líši od "bratstva" s národmi socialistického tábora, ktoré zostalo napriek desaťročiam kampaní navždy len fikciou). Spolunažívanie našich národov v Č-SR, ČSR, Č-SR, a po vojne v ČSR, ČSSR a ČSFR sa obišlo bez vážnejších vzájomných konfliktov. Tým je v porovnaní s inými, najmä so skúsenosťou s Maďarmi alebo Nemcami, celkom jedinečné. Pre slovenský národ priniesol štát založený so západnými slovanskými príbuznými národnú záchranu a neskôr nemalý prospech, zvlášť v oblasti zlepšovania sociálnych a vzdelanostných pomerov širokých vrstiev. Vďaka blízkym jazykom sa v tomto spolužití obohacovali všetci. Preto podľa zahraničných pozorovateľov a aj podľa prevažujúcej mienky občanov, spoločný štát mal všetky predpoklady prežiť aj skúšku slobody po novembri `89 . To bolo aj presvedčenie politických reprezentácií novej politiky, najmä VPN a OF. Jeho dva, podľa ústavy štátotvorné, národy sa prípadne mohli dočkať aj dvoch stoličiek a hviezdičiek po začlenení ČSFR do EÚ, ako o tom sníval predseda KDH J. Čarnogurský, dokonca sa mohli dohodnúť na spolužití v "dvojdomku", ako to neskôr navrhoval P. Pithart. Predsa však bola nakoniec odmietnutá koncepcia konfederácie (presadzovaná väčšinou vtedajšej slovenskej opozície) aj koncepcia štátnej zmluvy a tzv. autentickej federácie znovuzaloženej na legitimite národných republík (ktorú presadzovala väčšina poslancov vtedajšej slovenskej vládnej koalície a ktorú fakticky nevylučoval ani víťaz volieb `92). Rozvod štátu trval kratšie, než ten občiansky. Federálna väčšina stratila chuť diskutovať s federálnou menšinou, uveriac, že rozvodom len získa. "Silní politici" na oboch stranách už nemali chuť diskutovať ani s občanmi, ani medzi sebou, čo vytvorilo základ pre dnešné superstudené susedské vzťahy medzi SR a ČR. Ale nové republiky si majú čo dať, majú si čo povedať, majú nielen spoločnú skúsenosť v minulosti, ale hlavne spoločné záujmy v budúcnosti. Aj napriek tomu, že kváziotcovia vlasti v Čechách a na Slovensku by najradšej počítali letopočet od roku 93. Ekonomickému, ale ani politickému "uprataniu federálneho stola" sa nemožno donekonečna vyhýbať. A pokiaľ ide o nás, ktorí chceme na Slovensku demokraciu a právny štát, nám treba hovoriť nielen o tom, na akých ideách, hodnotách má stáť štát nový, ale i to, prečo a ako skončil jeho predchodca a čo z jeho skúsenosti je dodnes aktuálne. Nemôžeme žiť bez pamäte: my ktorí sme dodnedávna boli v spoločnom štáte menšinou, dnes máme štát s jednou z najpočetnejších menšín v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Znovu a znovu si treba pripomenúť i to, že je to štát, ktorý vznikol bez vojny a prelievania krvi - a to práve preto, lebo vznikol na konci dvadsiateho storočia, naplneného vrchovato násilím, šovinizmom a intoleranciou. Slovenská republika vznikla na osnove nových európskych nádejí po páde železnej opony a jej budúca perspektíva sa v každom ohľade spája s historickým procesom medzinárodnej integrácie Európy. Bez týchto okolností by v danom historickom čase Slovenská republika nevznikla. Preto neslobodno zabudnúť na známu pravdu, že štáty trvajú a prosperujú s hodnotami, ktoré ich vyvolali k životu. A že opustením hodnôt, ktoré ich stvorili, strácajú pôdu pod nohami...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu