Samostatná štátna existencia Slovákov a Čechov bola historicky nevyhnutná. Teoreticky najmenej bolestným a riskantným by bolo budovanie samostatnej štátnosti postupne a ruka v ruke so začleňovaním sa do európskej integrácie. Tento spôsob rozpadu Česko-Slovenska nám teraz predkladá účet v podobe hospodárskych a bezpečnostných ťažkostí. Keďže samostatná štátna existencia Slovenska je historicky nevyhnutná, ťažkosti prekonáme. Historická nevyhnutnosť štátnej samostatnosti Slovenska sa prejavuje v tom, že sa cítime samostatným národom a napriek súčasným ťažkostiam nehodláme ustúpiť z už raz dosiahnutej samostatnosti.
Slovensko prejavuje podivuhodnú životaschopnosť, v ekonomike vcelku dobrými číslami, v politike úporným vnútorným zápasom. Súčasná životaschopnosť Slovenska spätne dokazuje, že Slovensko malo nárok na samostatnosť a v Česko-Slovensku sa nemohlo uspokojiť s druhoradým postavením. Súčasné ťažkosti Českej republiky spätne dokazujú, že Česko nebolo v ČSFR až také dobré a nemohlo si nárokovať automaticky na dominantné postavenie v spoločnom štáte. Súčasné hospodárske a medzinárodné postavenie Slovenska aj Česka potvrdzujú, že nás aj po rozdelení spájajú strategické záujmy a ako dva samostatné štáty musíme v rozhodujúcich otázkach ťahať za jeden povraz.
Súčasné problémy Slovenska sú napriek ich vážnosti našimi autentickými dejinami. V prekonaní súčasných problémov sa ukáže ozajstná sila Slovenska, ktorá nás stabilizuje na európskej scéne.
Pre budúcnosť platí výrok pápeža Jána Pavla II., že na Slovensko čaká v budúcom tisícročí veľké poslanie.