Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

HZDS nepostavením kandidáta na post prezidenta konalo nezodpovedne, priznáva Arpád Matejka

Arpád Matejka sa narodil 2. apríla 1939. Bol spoluzakladateľom Verejnosti proti násiliu v Trnave, spolu s F. Gauliederom a ďalšími inicioval vznik tzv. Trnavskej iniciatívy, ktorá v. r. 1991 prichýlila skupinu okolo V. Mečiara po odchode z VPN. Podieľal .

Arpád Matejka sa narodil 2. apríla 1939. Bol spoluzakladateľom Verejnosti proti násiliu v Trnave, spolu s F. Gauliederom a ďalšími inicioval vznik tzv. Trnavskej iniciatívy, ktorá v. r. 1991 prichýlila skupinu okolo V. Mečiara po odchode z VPN. Podieľal sa na založení HZDS. V r. 1994 kandidoval na 16. mieste za koalíciu HZDS/RSS v západoslovenskom kraji a získal 5 353 preferenčných hlasov. Je členom Výboru NR SR pre verejnú správu, územnú samosprávu a národnosti a Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Je podpredsedom HZDS a oddaný podporovateľ V. Mečiara. Podľa viacerých pozorovateľov si Matejka vybudoval v hnutí postavenie tzv. šedej eminencie, muža v pozadí, ktorý má v členskej základni značný vplyv. Analytici politickej scény tiež usudzujú, že sa nepostaví otvorene proti V. Mečiarovi, ale pripravuje sa na to, aby v prípade jeho odchodu disponoval najsilnejším subjektom, ktorý z rozpadu HZDS vznikne. Je trnavským lokálpatriotom, inicioval vznik Trnavskej univerzity, vďaka jeho podpore a pomoci sa stali z niekoľkých osôb úspešní veľkopodnikatelia, napríklad K. Kabát alebo V. Poór.

Skryť Vypnúť reklamu

# Aký je váš pohľad na spôsob privatizácie?

"Privatizovať mali ľudia, ktorí sú odborníci a ktorí by zabezpečili sociálny zmier, to znamená dali ľuďom prácu. A iba taký by mohol privatizovať ďalší podnik, ktorý si splnil všetky povinnosti z prvého privatizovaného podniku. To znamená platil do fondov, do Fondu národného majetku a podobne."

# Prečo ste takýto spôsob privatizácie nepresadili v koalícii?

"Toto je môj pohľad na privatizáciu."

# Ale v HZDS ste ho nepresadili. Prečo?

"Čo môžete presadiť jedným alebo dvoma hlasmi? Naviac, privatizátorovi, ktorý neplní svoje povinnosti, nespláca všetky dlhy, by som druhý podnik nedal. A mohol by mať najlepší projekt."

# Súhlasíte s tým, že ak by sa podniky nerozdávali pod cenu, majákom je v tomto prípade privatizácia Nafty Gbely, zvýšili by sa príjmy do štátneho rozpočtu a mohlo by sa viac aj spotrebovať?

Skryť Vypnúť reklamu

"Kto by kúpil tento podnik za 3,5 miliardy korún?"

# Ak by bol daný do verejnej súťaže, možno by ho niekto kúpil aj za 4 miliardy korún. Rozhodne by sa ponuka nezastavila iba na 5OO milónov korún...

"Mohol ísť do verejnej súťaže. Ja súhlasím s verejnými súťažami, je to jedna z foriem, pri ktorých sa môže dosiahnuť určitý stupeň objektivity."

# Súhlasíte s tým, že keby sa privatizovalo, a nie rozdávalo, bolo by viac peňazí v štátnom rozpočte?

"Bol by som hlupák, keby som povedal, že nie. Je to logické - keby som dal štátu peniaze, dá to do príjmovej časti a môže zvýšiť výdavkovú časť. Druhá otázka je, či dotyčný by mal toľko peňazí, či by to nebolo fiktívne. Rozhodne by som trval na tom, aby tí, ktorí sprivatizovali, si plnili svoje odvodové povinnosti. Privatizátor predsa garantoval štátu, že si povinnosti bude plniť. Pýtam sa opačne, prečo potom štátny alebo iný orgán neuplatní právo plnenia zmluvných podmienok jednej alebo druhej strany? Prečo banky neuplatnia záložné právo, keď podnikateľ nespláca dlhy?"

Skryť Vypnúť reklamu

# Prečo ste schválili, že minister financií môže odpúšťať sankcie neplatičom daní? Prečo neuplatňuje dozor nad bankami? Prečo nedáva podniky, ktoré neplnia zmluvné záväzky do likvidácie?

"To sa pýtam aj ja."

# Kto nominoval ministra financií do funkcie ak nie vládne hnutie?

"Parlament."

# Parlament mu iba vyslovil dôveru. Nominovalo ho HZDS. Prečo ste ministra doteraz ani raz neinterpelovali, ak myslíte vážne to, čo hovoríte?

"Ministri sú interpelovaní. Predsa by bolo hlúpe, aby som ja interpeloval v týchto otázkach svoju vládu. Toto ponechávame opozícii. Keď bolo v opozícii HZDS, tak sme interpelovali my."

# Vy hovoríte, že minister nerobí to, čo má. Prečo ho potom nedonútite, aby to nerobil to, čo nemá?

Skryť Vypnúť reklamu

"Neviem, či to robí do detailu, nesledujem činnosť ministerstva. Na to sú Najvyšší kontrolný úrad a ďalšie inštitúcie, ktoré keď zistia nejaké nezrovnalosti, uplatňujú zákonný postup."

# Čo ste urobili so zisteniami, ktoré vypracoval NKÚ a ktoré boli katastrofálne pre spôsoby vládnej koalície?

"Pýtam sa to isté."

# HZDS ako člen vládnej koalície za to nesie zodpovednosť. Aj vy osobne ako jeho podpredseda.

"My sa na to opýtame. Určite si budeme aj analyzovať všetky pripomienky opozície, ktoré predložila k návrhu štátneho rozpočtu a budeme sa na ne v našich politických grémiách pýtať."

# V čom konkrétne prinesie štátny rozpočet zvýšenie životnej úrovne obyvateľov? Bude viac pôžičiek na byty, bude cena mlieka dve koruny? Prečo ste sa rozhodli regulovať mzdy?

Skryť Vypnúť reklamu

"Štát má vytvoriť podmienky, aby mohla ekonomika fungovať. Objektívne musíme konštatovať, že priemerná mzda stúpa. Nehovorím, kto premiernú mzdu vyťahuje hore, na to nemám analýzy. Ale priemerné mzdy stúpajú a ľudia majú peniaze. Nehovorím, že všetci, viem, že narastá vrstva chudobných, že rapídne narastá diferenciácia medzi bohatými a chudobnými. Bol by som hlúpy, keby som to nechcel priznať. Je to trauma spoločnosti, ktorá sa musí vyriešiť. Ale nie rečami. Musíme vytvoriť podmienky, aby to mohlo fungovať."

# Znamená to, že chudobnejšej vrstve obyvateľov prinesie štátny rozpočet lepšie všeobecné podmienky?

"Nehovorím, že lepšie, aby bol by som rád, keby priniesol aspoň to, čo je teraz. Bude to ťažké a musíme s tým počítať. Podnikatelia to majú veľmi zlé, zabíjajú ich vysoko percentuálne úvery. Nemôžu roztočiť podnikateľskú sféru, ktorá je najväčším dodávateľom príjmov do štátneho rozpočtu. A toto musíme vyriešiť. Veď prečo robíme opatrenia voči Národnej banke Slovenska? Aby pustila určité alternatívy smerom na komerčné banky, aby tieto znížili úrokové sadzby. Predsa komerčné úverové banky majú 5-6 percent pre svoju spotrebu, svoj servis. Nepotrebujú mať 15 percent zisku. To je úžer. Chybou štátu od začiatku bolo, že pustil banky plávať. Tie mali byť posledné a štát ich mal regulovať."

Skryť Vypnúť reklamu

# Kto riadi tento štát?

"Všetky vlády, ktoré doteraz boli."

# Podstatne najdlhšie vládlo HZDS...

"Ale kedy? Keď boli najhoršie podmienky. Keď sa robí transformácia ekonomiky a celej spoločnosti, na to dopláca vláda najviac. To je najťažšia robota. My nie sme proti kritike. Ale treba sa dohodnúť na nejakej miere objektivity."

# V čom vidíte príčinu poklesu volebných preferencií HZDS, keď podľa vás tak dobre vládne?

"Je tu jeden fenomén, ktorý si vyžaduje dobrú analýzu. Nám rastie členská základňa, ale klesajú preferencie. Ak to rozlúskneme, víťazstvo vo voľbách máme isté. Ak nie, tak ich nemusíme vyhrať."

# Analýza vám nehovorí, že príčinou poklesu preferencií je politika, ktorú robíte?

"Nie, nehovorí. Spozorovali sme len, že preferencie klesajú. Máme aj vlastné prieskumy, ktoré sa v niečom od verejných odlišujú, v inom sú takmer totožné. Každá vláda, ktorá robí pálčivé veci, transformáciu zdravotníctva, sociálnej sféry, ekonomiky, školstva, na to istým spôsobom dopláca. Prichádza určitý stav, kedy nie je ani transformované, ani to, čo bolo. Vtedy sa vyplavuje navrch negatívum. Keď sa robia systémové zmeny musíme pretrpieť všetky negatíva. Ďalšie vlády budú už mať túto etapu za sebou."

Skryť Vypnúť reklamu

# Nerobíte tieto systémové zmeny zle? Existuje rad profesných a odborných združení, ktorí voči nim protestujú...

"Klamal by som, keby som povedal, že si tieto názory nevšímame a neanalyzujeme. Myslím si, že sa nevenujeme dostatočne ľuďom v tom zmysle, že sme zaťažení prácou vo vládnej politike. Výhodu má opozícia, my sme to zažili. Pokiaľ vtedy zasadala vláda a parlament, my sme chodili medzi ľudí a preto sme vyhrali voľby. Za najvážnejšiu považujem otázku kriminality. Podnikatelia mi hovoria - kedy budeme zarábať na seba, zarábame na výplaty a výpalníkov."

# Takže kedy?

"Už nám to prerástlo cez hlavu. Keď sa tým nebudeme zaoberať, budeme mať viac výpalníkov ako podnikateľov. A čo keď títo zatvoria obchody? Niektorí mi hovorili, že sa chystá akcia zatvoriť obchody kvôli výpalnému. Čo keď sa to stane plošne? Čo bude, ak si narastajúca vrstva chudobných povie, a teraz dosť!? A chytí sa toho nejaký schopný vodca. Čo potom? To nie je otázka iba naša. Treba zabezpečiť podnikateľom, že keď sa postavia proti výpalníkom, bude to mať pre nich pozitívny dopad. Toto sú otázky spoločnosti."

Skryť Vypnúť reklamu

# Myslíte si, že HZDS pomôže prosba premiéra občanom o podporu?

"Áno. Treba, aby aj občania v tejto veci niečo robili."

# Máte už nejaké ohlasy na jeho prosbu?

"Je to zúfalý výkrik, žiadosť pre každého. Premiér nerád prosí. Nerád povie prepáčte a nerád prosí."

# Považujete zrušenie tlačových besied po rokovaní vlády a celkovú nekomunikáciu členov vlády vrátane premiéra s novinármi za šťastné riešenie?

"Nie. Ja neschvaľujem nekomunikáciu. Pán Boh dal ľuďom reč na to, aby sa dorozumievali."

# Môže HZDS zaviazať svojho predsedu a premiéra vlády, aby zmenil svoje rozhodnutie?

"Túto vec určite na našich politických orgánoch prerokujeme. HZDS nie je vo svojich orgánoch servilné a môžem vás ubezpečiť, že neprejde premiérov každý návrh. Premiér dá rozhodnúť hlasovaním a jeho výsledok akceptuje."

Skryť Vypnúť reklamu

# Ak hnutie rozhodne, že by mal obnoviť stretnutia s novinármi, bude to rešpektovať?

"Nemôžeme mu to prikázať ako predsedovi vlády, iba ako predsedovi hnutia."

# Budete premiéra prehovárať, aby zostal na čele hnutia a išiel do volieb?

"Určite sa s touto otázkou budeme zaoberať. Nemyslím si, že to myslel naozaj, pretože hnutie by výrazne utrpelo. Myslím si, že je to taktika opozície znechutiť premiéra, pretože dokáže získať ľudí na svoju stranu. Hnutie si nemôže v súčasnosti dovoliť taký luxus."

# Znamená to, že je pre HZDS nenahraditeľný?

"Nie je nenahraditeľný, ale je potrebný. To je rozdiel. Ak sa rozhodne že odíde preč, čomu neverím, museli by sme to analyzovať. To nie je sranda, museli by sme povedať prečo a za čo. Ješitnosť tu nemá žiadne miesto."

Skryť Vypnúť reklamu

# Oslabil by jeho odchod hnutie výraznou mierou?

"Určite. V HZDS je dominantou. Hnutie je vybudované na princípe dominantnej osobnosti."

# Ak naozaj analyzujete všetky verejné vystúpenia dominantnej osobnosti hnutia, prečo ju neupozorníte na to, aby aj v rámci mítingov dávala pozor na to, čo hovorí a nevyvolávala zbytočné medzinárodné škandály?

"To je ťažká otázka. Každý má svoje spôsoby."

# Reprezentuje predsa aj hnutie...

"Nie som za to, aby sa revanšovalo aby sa urážalo. Nie som za to, aby sa niektoré problémy prezentovali pred takým veľkým anonymným plénom. Aj mítingy by mali mať svoje pravidlá. Nedivím sa však, ak v takom strese a prostredí osobných urážok niekomu prasknú nervy."

# Ako je možné, že hnutie nedokáže postaviť kandidáta na post prezidenta?

Skryť Vypnúť reklamu

"V súčasnosti nechceme. Vyhýbame sa trochu tejto otázke. Pretože určitým spôsobom sme zapríčinili my, že existujú spory medzi prezidentom a vládnymi inštitúciami. Keby sme pred piatimi rokmi nenominovali M. Kováča, možno by takéto spory neexistovali. Sme opatrnejší. Nenavrhujeme kandidáta, pretože by bol vnímaný ako kandidát HZDS, a to by v parlamente neprešlo. Pochybujem, že bude nejaký kandidát v prvom kole schválený."

# A čo druhé kolo?

"Ak nám niektoré subjekty ponúknu kandidáta, ktorý sa vmestí do našej predstavy, ako má prezident vyzerať, podporíme ho."

# Aká je vaša predstava?

"Nemal by to byť stranícky prezident, nemal by to byť nejaký otec, mal by byť vekovo mladší ako terajší prezident a mal by to byť manažér. Nemôže tam byť starý dedko."

Skryť Vypnúť reklamu

# Páni Markuš alebo Hraško sú teda neprijateľní"

"Nemám rad srandy v tejto veci. Kandidát politického subjektu by mal byť taký, ktorý keby bola priama voľba prezidenta dostal by väčšinu hlasov občanov. To je pre mňa merítkom."

# Prečo ste takého nenašli?

"Je málo takých ľudí. Neviem, či ho nájdeme."

# Uvažovali ste o tom postaviť pánov Mečiara alebo Gašparoviča?

"Áno. Premiér odmietol, Gašparovič odmietol, aj pán Húska odmietol. Nikto nemá chuť."

# Nikto nemá chuť robiť nadstraníckeho prezidenta?

"Myslím si, že ak by premiér pri priamej voľbe občanov kandidoval, určite by bol zvolený. Z rôznych dôvodov. Poznajú ho, je to výrazná osobnosť a niektorí, ktorým nie je sympatický, by ho volili preto, aby sa dostal do takej pozície, kde nemôže vykonávať moc."

Skryť Vypnúť reklamu

# Nie je to neschopnosť HZDS? Vaši sympatizanti hnutie netlačia, aby nominovalo kandidáta? Malé strany to dokážu a vládne hnutie nie? Ide predsa o vrcholnú funkciu v štáte.

"To nie je neschopnosť, ale otázka zodpovednosti. Pozeráme veľmi triezvo na to, aby Slovensko, ktoré určite v budúcom období vstúpi do medzinárodných štruktúr, v nich nereprezentoval dedko, ktorý bude mať problémy s cestovaním a podobne. Musí to byť dynamický prezident."

# Prečo ste nepracovali na kandidátovi, keď ste na to mali čas päť rokov?

"Pripúšťam, že sme si kandidáta mali pripraviť. Nájsť osobnosť a ponúkať ju verejnosti i politickým subjektom. Mali sme to robiť a ja nie som rád, že sme to neurobili. Beriem kus zodpovednosti na seba."

# Takže nie ste neschopní, ale nezodpovední?

Skryť Vypnúť reklamu

"V tejto otázke sme konali nezodpovedne."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 284
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 509
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 314
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 168
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 130
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 760
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 370
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 730
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 370
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 312
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu