O ČESKEJ VLÁDE
Čoraz jasnejšie obrysy má budúca česká vláda dezignovaného premiéra Josefa Tošovského. Po včerajších konzultačných schôdzkach v pražskej Kramářovej vile svoje "áno" účasti vo vláde povedali Jaroslav Šedivý a Karel Kühnl (ODA). Obaja sú členmi odstupujúcej vlády Václava Klausa. Bývalý veľvyslavec ČR v Bruseli J. Šedivý je po Josefovi Zielencovi (ODS) šéfom českej diplomacie. Je nestraník, do Klausovej vlády ho však delegovala Klausova ODS. Bývalý veľvyslanec ČR vo Veľkej Británii K. Kühnl je ministrom priemyslu a obchodu ČR a členom ODA. Ponuku na účasť vo vláde včera dostal aj námestník ministra zahraničných vecí Cyril Svoboda a prezident Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ČR Lubomír Voleník.
ZÁPLAVY V EURÓPE
Vytrvalý dážď cez víkend zdvihol hladinu riek v juhozápadnom Nemecku. V Porýnsku-Falcku sa rozvodnila rieka Mosela, ktorá zaplavila niektoré cesty. V Saarbruckene je pod vodou aj časť diaľnice. Podľa meteorológov by sa však situácia nemala ďalej zhoršovať a mohutné povodne, aké nastali na Vianoce 1993, sa vraj nebudú opakovať. Prudké dažde spôsobili podľa včerajších hlásení albánskeho štátneho rozhlasu rozsiahle povodne v severozápadnom Albánsku. Viac ako 70 percent mesta Lezha, ktoré leží asi 100 kilometrov severne od Tirany, je pod vodou. Na významnej ceste, ktorá spojuje Lezhu so severom a s juhom krajiny, sa v dôsledku povoní prerušila doprava.
VÝZVA IRAKU
Všetkých šesť členských krajín Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) vyzvalo Irak, aby "slovami a skutkami dokázal" svoje proklamované mierové vzťahy ku krajinám zálivu. Vo vyhlásení, ktoré včera GCC vydala na záver svojho summitu v Kuvajte, vyjadrujú účastníci aj nádej na zlepšenie vzťahov s Iránom. Záverečný protokol obsahuje výrazné znepokojenie nad "nebezpečnou eskaláciou konfliktu medzi Irakom a OSN, ktorú má na svedomí iracká vláda ukrývajúca biologické a chemické zbrane a ohrozujúca tak ľud Iraku a súsedných krajín". Irak musí podľa GCC "bez výnimky splniť všetky rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa týkajú jeho odzbrojenia, oslobodenie väzňov z vojny v Perzskom zálive a bezpodmienečnú spoluprácu s kontrolnou komisiou OSN".
DlŽNÍCI OSN
OSN stále vzdoruje ťažkým finančným problémom a ťažko sa im v najbližšom čase vyhne, pretože veľa štátov zostalo i v tomto roku organizácii dlžných, vrátane USA. Tých 99, ktoré príspevky zaplatilo, tvorí asi polovicu členov OSN. Druhá polovica dlhuje. OSN dnes chýba na príspevkoch rovnaká suma ako vlani v tomto čase. Do nového roku vstúpi OSN s deficitom bežného rozpočtu 272 miliónov dolárov a bude si musieť opäť požičať z peňazí na mierové operácie.
INDICENTY V SLAVÓNSKU
Dva bombové útoky sa odohrali v noci na včera vo Vukovare, najväčšom meste chorvátskej oblasti východné Slavónsko. Incidenty si nevyžiadali ľudské životy, "len dvoch ľahko zranených a materiálne škody". Ako informovala agentúra DPA, polícia pri následnej bleskovej akcii zadržala sedem osôb, ktoré sa na týchto teroristických akciách mohli zúčastniť. Krátko po polnoci explodovali na dvore srbského pravoslávneho kostola vo Vukovare dve výbušniny, ktoré spôsobili veľké škody. Policajti krátko nato uzatvorili centrum mesta v snahe chytiť páchateľov. V tom čase ktosi hodil na jednu z hliadok granát, ktorého črepiny ľahko zranili policajta a prizerajúceho sa civilistu