rok dátumom stretáva s kresťanským Štedrým dňom. "Pochválen buď Hospodin, Boh náš, kráľ sveta, ktorý nás posvätil prikázaniami svojimi a nariadil nám rozsvecovať svetlá chanukové! Pochválen buď Hospodin, ktorý konal zázraky otcom našim pred dávnymi časmi v tej dobe!" Tieto slová Židia na celom svete tento rok práve v "náš" Štedrý deň vyslovia vo chvíli chválorečenia, keď zapália prvú z ôsmich chanukových sviečok.
Povesť hovorí, že v druhom storočí pred naším letopočtom sa ocitla zem Izraelitov pod sýrskou nadvládou. Ich kráľ Antiochus IV. Epifanes nútil Izraelitov slúžiť gréckym bohom. Izraeliti sa však vzbúrili a vedení kňazom Matatiášom a jeho synom Júdom Makabejským zvíťazili nad oveľa početnejším sýrskym vojskom, čím si vydobyli náboženskú voľnosť a oslobodili svoju vlasť od cudzej nadvlády. Oslavou tohto víťazstva je vlastne Chanuka. "Ak sa nemýlim, posledná skutočná oslava Chanuky bola v žilinskej synagóge na Dlabačovej ulici v roku 1956, možno rok predtým - už sa presne nepamätám," spomína si 48-ročný predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl. Mal vtedy šesť rokov. "Sviatok Chanuky sa začína rozsvietením prvej sviečky na osemramennom svietniku v židovských chrámoch i domoch. Pri zapaľovaní sviečky na prvú oslavu víťazstva mali Židia len toľko oleja, aby plamienok horel jeden deň. Podľa análov sa však stal zázrak a olej vydržal ďalších sedem dní. Dnes preto Židia oslavujú Chanuku osem dní. Každý deň zapaľujú ďalšiu sviečku na chanukovom osemramennom svietniku. Po rozsvietení prvej sviečky pokračuje sviatok spoločenským stretnutím židovskej obce. V súčasnosti je to predovšetkým veselý sviatok detí, pre ktoré dospelí v synagógach chystajú rôzne oslavy, predstavenia i hry, a deti dostávajú sladkosti."
Zlatá éra nielen Chanuky v Žiline bola zrejme medzi dvoma svetovými vojnami. Na Slovensku vtedy žilo viac ako stotisíc Židov. Hovorí sa, že ten, kto má zachované cintoríny, má svoje dejiny. Na Slovensku bolo vtedy 650 židovských cintorínov. Sú aj dnes, ale plné veľavravného smútku. Holokaust urobil svoje. Židovská komunita na Slovensku eviduje teraz len tritisíc duší. V Žiline iba 65. Tunajší židovský cintorín, jeden z najzachovanejších a najudržiavanejších na Slovensku, i mená viac ako 3000 obetí, zapísaných na mramorových stenách auly cintorína, nemo svedčia o genocíde Židov počas druhej svetovej vojny.